Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 10700
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Pałaców plusy i minusy

Niedziela, 27 grudnia 2009, 9:34
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 grudnia 2009, 7:45
Autor: TEJO
REGION JELENIOGÓRSKI: Pałaców plusy i minusy
Pałac w Wojanowie
Fot. TEJO
Przez dziesięciolecia niezauważane przez nikogo popadały w ruinę. Niegdysiejsza ozdoba krajobrazu, chyliła się ku upadkowi nie tylko z braku troski o przeszłość, ale często z żądzy zadeptania historii. Od pewnego czasu podźwignięte ze zgliszcz wracają do dawnej roli stanowiąc jednocześnie coraz większą atrakcję dla turystów.

Mowa o pałacach z okolic Jeleniej Góry, które już stały się integralną częścią krajobrazu Kotliny Jeleniogórskiej. Niektóre nie tylko odzyskały dawną świetność: stały się czymś więcej niż były w czasach przed 1945 rokiem: ogólnie dostępnymi hotelami z wyszynkiem gastronomicznym. Założenia parkowe otwarte dla wszystkich ścieżkami są magnesem odciągającym wielu jeleniogórzan z miejskiej szarości ku naturze starannie uformowanej przez człowieka.

Inne wciąż w rozpadających się ruinach, które z roku na rok pokrywa patyna czasu. Kilka cały czas remontowanych metodą małych, ale skutecznych, kroków. Pozostałe chyba już nie odratowania. Z przeznaczeniem na trwałą ruinę. Świadectwo niedbalstwa, a także niepewności czasów, kiedy polscy osadnicy – kierując się odgórnymi nakazami – robili wszystko, aby zatrzeć ślady przeszłości, a w rezydencjach możnych kazali egzystować krowom i świniom.

Nie miejsce tu na przypominanie historii każdego z pałaców. Raczej zachęta do refleksji na temat ich funkcjonowania dziś, w świadomości ludzi, którzy odwiedzają te piękne przybytki. Czy to ze zwykłej ciekawości, czy też w innych okolicznościach towarzyskich. Wiele z tych założeń to coraz częściej miejsca rodzinnych uroczystości, obiadów z przyjaciółmi, randek z wybrankami lub wybrańcami serca, czy też po prostu – odpoczynku.

Tak jak jednego może razić sztuczność pałacu w Wojanowie, dla innego ta cecha będzie atutem tej najbardziej okazałej budowli w pobliżu Jeleniej Góry. Otwartość i swojskość pałacu we Wleniu (Lenno) nie spodoba się zapewne bardziej wymagającym, których drażni kurz z placu odbudowy. Jedno jest pewne: pałace stały się skarbami nie tylko dla ich właścicieli, lecz także dla lokalnych społeczności. Dwa takie zabytki w Staniszowie, jeszcze kilkanaście lat temu w kompletnej ruinie, to dziś chluba tej miejscowości. Legendą samą w sobie stał się pałac w Łomnicy, jako pierwszy po przemianach w 1989 roku przywrócony do pierwotnej świetności.

Na magiczną różdżkę, która przywróci dawny blask, wciąż czeka wiele podobnych obiektów, choćby pałac w Bobrowie, czy zamek w Karpnikach. W niektórych dawnych rezydencjach, które oparły się próbie czasu, zadomowiły się instytucje, choćby w zamku w Mysłakowicach, czy pałacu w Janowicach. Z jednej strony uratowało to te gmachy przed dewastacją, z drugiej – odebrało im pierwotne przeznaczenie.

Właściciele pałaców dostępnych dla gości na pewno chętnie przeczytają Państwa zdanie o prowadzonych przez siebie rezydencjach. Klimat których przyciąga najbardziej? Czekamy na opinie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
319
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
6%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
72%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group