W Kowarach z okazji Nowego Roku w sali rajców spotkali się samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele stowarzyszeń oraz wiele innych osób związanych z gminą.
W mieście nad Jedlicą w 2009 roku udało się zrealizować wiele projektów m. in. „Transkarkonosze”. Brało w nim udział kilka miast, a jego celem był wzrost atrakcyjności turystycznej pogranicza polsko-czeskiego poprzez stworzenie jednolitego systemu oznakowania miast partnerskich. Na ten rok zaplanowane są kolejne przedsięwzięcia, związane np. z przebudową budynku B Urzędu Miasta , gdzie powstanie Centrum Integracji i Tradycji Miasta oraz wiele innych.
Ten rok był trudny dla wielu mieszkańców Kowar, zwłaszcza tych którzy do niedawna pracowali w Fabryce Dywanów. Niektórzy już znaleźli nowe miejsca pracy, inni jeszcze szukają. W minionych 12 miesiącach pogłębiło się uprzedzenie do Romów mieszkających w Kowarach. Wszystko za sprawą pokaźnego wsparcia finansowego mniejszości etnicznej udzielonego dzięki programom unijnym i rządowym.
Kowary czeka jeszcze długa droga zanim staną się miastem turystycznym. Szanse na rozwój jednak są, bo w Kowarach działa wiele organizacji pozarządowych, a ich członkowie chętnie podejmują się działań na rzecz miasta. Chętnie współpracują z Urzędem Miasta i tworzą nowe przedsięwzięcia, jak chociażby Liga Sań Rogatych, która ruszyła w tym roku. Dużo nadziei jest związanych z powstającą obecnie Stacją Sportów Zimowych i Paralotniarstwa oraz kowarską wyspą, mającą odzyskać dawny blask.