Impreza została zorganizowana przez Stowarzyszenie Osób Przewlekle Chorych „Pomocna Dłoń” przy współudziale Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych w restauracji Orient – Expres na Głównym Dworcu PKP. Uczestniczyły w niej zarówno osoby niepełnosprawne, jak i i ich rodziny, przyjaciele i znajomi. Nie zabrakło też wolontariuszy, którzy od wielu lat bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym.
– Dzień Niepełnosprawnych ustaliła Międzynarodowa Organizacja ONZ w celu skierowania uwagi międzynarodowej społeczności na problemy osób niepełnosprawnych i umożliwienia im aktywnego udziału w życiu społecznym. Sami niepełnosprawni natomiast nierzadko starają się być aktywni i często biorą swój los we własne ręce – mówiła w pierwszych słowach Teresa Adamowicz, prezes Stowarzyszenia „Pomocna Dłoń”.
Ligia Jamer, przewodnicząca Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych, mówiła natomiast o składzie i celach nowo powstałej organizacji pozarządowej, która działa na rzecz i przy współudziale niepełnosprawnych. Ustępujący prezydent Marek Obrębalski złożył niepełnosprawnym i wolontariuszom życzenia radości i pełnego szczęścia.
Był to wstęp do ogłoszenia wyników konkursu „Jeleniogórzanin bez barier” i rozdania nagród zwycięzcom. Pierwszą nagrodę odebrała Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis. Jeleniogórzanka za tworzenie dla niepełnosprawnych środowiska bez barier już wcześniej była honorowana Krzyżem Prezydenta RP oraz innymi nagrodami. W konkursie wyróżniono też Lucynę Kornabys, Tomasza Kubusa, Annę Madany i Mariusza Zawadzkiego. Tytuł Wolontariusza Roku odebrał natomiast Romuald Witczak, członek Polskiego Związku Niewidomych i „Pomocnej Dłoni”, zajmujący się turystyką osób niepełnosprawnych.
– Wszystkie wyróżnione osoby postrzegają rzeczywistość jako wspólne dzieło wynikające z potrzeby serca, gdyż „nikt nie jest tak silny, aby nie potrzebował drugiego człowieka” – powiedziała Teresa Adamowicz.
Oprawę artystyczną imprezy zapewniła Honorata Magdeczko-Capote, która z dużym wdziękiem zabawiała zebranych w II części uroczystości wykorzystując do tego komiczne monologi, góralskie kawały oraz piosenki, m.in. Okudżawy.
Imprezę zakończył uroczysty obiad, a po nim sprzedaż kartek wykonanych przez niepełnosprawnych, z których dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Organizację umożliwili sponsorzy: SIMET, firma usługowa Jasiński J., Zakład Usługowy „ANTEMA” oraz Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli. Uzyskano również dofinansowanie ze środków PFRON-u.