Waldemar Leszczyński, właściciel firmy Psicholog, zajmuje się szkoleniami psów, behawioryzmem i wszystkimi tematami związanymi z psami na terenie Jeleniej Góry. W przedszkolach i podstawówkach prowadzi program „The Blue Dog”. Jest to program zmierzający do ograniczenia pogryzień dzieci przez psy. Program powstał w Anglii i jest wprowadzany w wielu krajach Unii Europejskiej. Badania Anglików pokazują, że ten program przynosi bardzo dobre rezultaty wśród dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Waldemar Leszczyński: – Szkoła Podstawowa numer 11 jest kolejną ze szkół, w której program ten udało mi się wprowadzić. W szkoleniach uczestniczy dwuletni pies rasy owczarek niemiecki, który wabi się Rolf. Został specjalnie wyszkolony do zadań z programu. W ramach ćwiczeń udało mi się wypracować u niego określone zachowania na potencjalne sytuacje, dzięki którym dzieci widzą, jak pies może się zachować, kiedy go prowokujemy. Łatwiej jest do dzieci przemówić właśnie pokazując te zachowania: nie ciągnijcie psa za ogon, bo może na was skoczyć, albo ugryźć.
W ramach ćwiczeń np. ciągnę Rolfa za ogon, który automatycznie łapie mnie pyskiem za rękę, tak jakby chciał mnie ugryźć, nie robiąc mi oczywiście przy tym krzywdy. Pokazy tych zachowań przynoszą bardzo dobre efekty, bowiem dzieci zapamiętują, że np. nie wolno psu zabierać ulubionej zabawki, którą trzyma w zębach, nie wolno ciągnąć za łapę, czy ucho podczas zabawy, nie można przeszkadzać pieskowi podczas jedzenia. Pokazuję najczęstsze sytuacje, w których raczej to dzieci prowokują psa.
Badania amerykańskie i kanadyjskie wskazują, że większość pogryzień dzieci ma miejsce w domach, czyli są to znane dziecku zwierzęta własne, lub np. sąsiadów. Program uczy, jak dzieci powinny się zachować, aby nie prowokować psa. Waldemar Leszczyński uczy przede wszystkim, jak zapobiec prowokacji zwierzęcia, a nie jak zachować się gdy już pies atakuje, np. żeby przyjąć postawę drzewka lub żółwika. – Pracuję z przyczynami, a nie skutkami, czyli uczę co należy zrobić aby pies nie zachował się w stosunku do nas agresywnie. Dzięki programowi chcemy zmniejszyć ilość pogryzień dzieci przez psy. – dodał.
Program „The Blue Dog” prowadzony jest pod nadzorem Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej i Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii. W szkoleniu stosowany jest także poradnik multimedialny, w którym zawarta jest gra komputerowa wskazująca dzieciom, w jaki sposób należy się w tej grze zachować, aby nie prowokować zwierzęcia. Wskazane są sytuacje konfliktowe, w których dzieci mają wybrać właściwe zachowanie. Poradnik skierowany jest do rodziców i wychowawców, w którym mogą znaleźć podstawowe zasady podejścia do psa.
Waldemar Leszczyński prowadzi także dogoterapię, czyli leczy psy z różnych fobii, a także je tresuje.