Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 9414
Zalogowanych: 92
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Skarby z baszty. Przetrwały ponad półtora wieku

Piątek, 22 kwietnia 2011, 17:30
Aktualizacja: 17:59
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Skarby z baszty. Przetrwały ponad półtora wieku
Fot. TEJO
Kapsułę pamięci z XIX–wiecznymi dokumentami i gazetami (najstarszy egzemplarz pochodzi z 1842 roku) znaleziono podczas remontu Baszty Zamkowej, która już w maju będzie – w nowej formie – oddana do użytku mieszkańcom i turystom. Zawartość kapsuły, po zeskanowaniu, trafi do Archiwum Państwowego.

Wydanie najstarszego jeleniogórskiego tygodnika „Der Bote aus dem Riesengebirge” z czwartku, 31 sierpnia 1843 roku, numer gazety „Die Post aus dem Riesengebierge”, także z czwartku, tyle że 19 lipca roku 1888, ówczesny budżet miasta, spis z kasy oszczędnościowej, rejestr wydatków dla ludzi ubogich, wykaz cen zbóż, ręcznie kolorowana fotografia planu miasta – to najważniejsze przedmioty zachowane w kapsule pamięci.

Tuba z nasączonym olejem pergaminem w środku została odkryta podczas prac renowacyjnych w Baszcie Zamkowej. Ta średniowieczna pozostałość po murach obronnych i dawnej bramie, do 1911 roku pełniła funkcję użytkową: była tam platforma widokowa. Najpewniej pod koniec XIX wieku w maszt wieży wbudowano kapsułę pamięci z najważniejszymi – zdaniem mieszkańców Hirschbergu – świadectwami codzienności miasta z tamtych lat. W XX wieku dołożono jeszcze maszynopis z roku 1934 informujący o remoncie masztu z racji zniszczenia przez burzę.

Dokumenty przetrwały w świetnym stanie, niemal nienaruszone, jedynie odkształcone długoletnim zamknięciem w tubie. Bogusław Trafikowski, kierownik robót, o znalezieniu podczas demontażu masztu kapsuły poinformował służby konserwatorskie, a samo znalezisko przeniósł do ratusza, do rąk prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły. – Wszystko zostało zaprotokołowane, a ja – korzystając z okazji – „nadużyłem” stanowiska i zabrałem dokumenty do domu, aby je przeanalizować – powiedział dziś pół żartem prezydent miasta.

Wkrótce zawartość kapsuły trafi do Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie na specjalnym skanerze zostanie zdygitalizowana i w tej formie udostępniona czytelnikom. Oryginały przejmie jeleniogórski oddział Archiwum Państwowego. Zaś na maszcie Baszty Grodzkiej będzie zamontowana nowa kapsuła. – Trafią tam zarówno różne dokumenty jak i wydawnictwa lokalne, w tym prasa. Wzorem dawnych mieszkańców miasta chcemy w ten sposób przekazać przyszłym mieszkańcom pamiątki ze współczesnej Jeleniej Góry – tłumaczy Marcin Zawiła.

Kiedy to nastąpi? Najpewniej w maju, kiedy to Baszta Zamkowa, po dobudowaniu ażurowego wejścia od strony Podwala, będzie udostępniona dla zwiedzających. Jeszcze nie wiadomo, jak zostanie zagospodarowana: będą na pewno dwa poziomy galerii widokowej.

Kapsuła z Baszty Zamkowej jest drugim tego typu znaleziskiem w ciągu ostatnich miesięcy. W ubiegłym roku tubę z pamiątkami z końca XIX wieku wydobyto podczas prac konserwatorskich jabłka na szczycie ratuszowej wieży. Z kolei w roku 2008 – z racji jubileuszu 900-lecia Jeleniej Góry – zamurowano kapsułę pamięci pod popiersiem jelenia przy ratuszowej przybudówce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
257
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
5%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
73%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group