Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11267
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Klasyków należy palić? Przyszłość teatru w młodych umysłach

Sobota, 28 maja 2011, 12:38
Aktualizacja: 12:40
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Klasyków należy palić? Przyszłość teatru w młodych umysłach
Fot. Agrafka
Wczoraj w Klubie „Kwadrat” odbyło się spotkanie z Jackiem Poniedziałkiem, Krzysztofem Mieszkowskim i Wojciechem Wojciechowskim na temat oblicza współczesnego teatru i szkół teatralnych. Dyskusja zorganizowana była w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Awangardowych Pestka 2011.

Goście próbowali odpowiedzieć na pytania: czy należy radykalnie postępować z klasyką teatralną, czy może całkowicie ją odrzucać, aby tworzyć nowatorską sztukę? Krzysztof Mieszkowski stwierdził na festiwalu w Łodzi, że „klasyków należy palić”.

- To zależy jakim tematem i tekstem zajmujemy się w danym momencie. Po prostu bierzemy tekst do ręki i próbujemy go dzisiaj ludziom opowiedzieć w tym sensie palenie klasyków, czy tez ubieranie ich we współczesny strój mentalny, to zdecydowanie metaforycznie bym się z tym zgodził. Jednak bez solidnej bazy, na której aktor mógłby się oprzeć nie ma wolności, ale ta wolność musi być wobec czegoś. Jednak przyzwyczajenia i nawyki mentalne są rzeczą niedobrą – powiedział Jacek Poniedziałek, aktor.

Już wiele lat minęło po rewolucji teatralnej, której goście są zarówno dziećmi, jaki współtwórcami. W Polsce wciąż trwa nieustająca walka o nowoczesną sztukę, o obalenie zastanych nawyków myślowych, na których nie ma miejsca we współczesnym teatrze polskim.

- Faktycznie powiedziałem, że trzeba spalić Szekspira, Dostojewskiego i tak dalej, ale w kontekście na temat szkół teatralnych, skuteczności ich obecności w naszym życiu kulturalnym, na ile uczniowie tych szkół mogą uczestniczyć w nowoczesnym teatrze. Moim zdaniem szkoły te są przesiąknięte konserwatywnym myśleniem i nauczaniem, psują młodych ludzi poprzez to, ze zamykają ich światopogląd i pasje, wychowują konformistów. Z tego powodu proces wyłaniania artysty jest w Polsce skazana na jakąś karykaturę – stwierdził Krzysztof Mieszkowski.

Jacek Poniedziałek jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Występował na deskach m.in. Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz Teatru Starego w Krakowie. Od 1999 roku jest aktorem Teatru Rozmaitości, a od 2008 członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie.

Krzysztof Mieszkowski jest dziennikarzem i krytykiem teatralnym. W 1991 roku założył i został redaktorem naczelnym „Notatnika Teatralnego”, czyli kwartalnika poświęconemu teatrowi współczesnemu. W 2006 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
632
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group