W minioną sobotę zakończyła się I edycja studiów podyplomowych pn. „Inżynieria bezpieczeństwa ogólnego i bhp” prowadzonych przez Wydział Techniczny Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.
Po brawurowych obronach prac dyplomowych studia ukończyło jedenastu słuchaczy. Wyróżnienie ufundowane przez „Inwest Partner Piotr Łukaszewski”, jednogłośnie, za pracę pt.”Wpływ działań koordynatora ds. wypadkowości w BS1
w Jeleniej Górze”, otrzymała p. Halina Chodorowska.
Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by prowadzone przez rok zajęcia obejmowały jak najszersze spektrum zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Dlatego, oprócz naukowo-dydaktycznych pracowników z Wydziału Technicznego oraz Przyrodniczego zajęcia prowadzone były przez wybitnych specjalistów z Okręgowej Inspekcji Pracy, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służb BHP, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, Państwowej Straży Pożarnej a także byłych dydaktyków i taktyków Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej.
- Osoby, które ukończyły te studia są przygotowane do identyfikowania, monitorowania i analizy zagrożeń oraz projektowania szeroko pojętych systemów bezpieczeństwa. Posiadają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne wykonywania analiz różnego rodzaju ryzyk związanych z możliwością powstawania zagrożeń oraz wskazywania możliwości przeciwdziałania im. Posiadają także umiejętności z zakresu dowodzenia, organizowania i przeprowadzania akcji ratowniczych oraz działań logistycznych. Są szeroko przygotowane do kontrolowania przestrzegania przepisów, warunków oraz zasad bezpieczeństwa pracy, a w tym standardów bezpieczeństwa informacji i systemów informacyjnych oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Dysponują znajomością metod badawczych związanych z identyfikacją źródeł i następstw awarii oraz wypadków, co pozwala na samodzielne analizowanie problemów i proponowanie optymalnych rozwiązań – mówi doc. dr Danuta Fjałkowska, Prodziekan Wydziału Technicznego KPSW w Jeleniej Górze.
Nowa wiedza i umiejętności przygotowały absolwentów do jej wykorzystania w życiu zawodowym także na kierowniczych stanowiskach z obszaru zarządzania bezpieczeństwem oraz zarządzania działaniami grupowymi, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kryzysowych.
Zgodnie z trzecim punktem Rozporządzenia Rady Ministrów (z dnia 2 listopada 2004r., Dz.U.nr 246 poz. 2468) każdy absolwent studiów posiada uprawnienia do pracy na stanowisku starszego inspektora BHP, a Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że tak bogate w treści teoretyczne i praktyczne studia, uprawniają absolwentów do prowadzenia w szkołach przedmiotu „Bezpieczeństwo w edukacji”.
Wszystkim absolwentom serdecznie gratulujemy, a organizatorom życzmy podobnych sukcesów w przyszłości.