Wtorek, 29 kwietnia
Imieniny: Bogusława, Hugona
Czytających: 9221
Zalogowanych: 105
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mali studenci dostali wczoraj indeksy

Czwartek, 20 listopada 2014, 8:14
Aktualizacja: Piątek, 21 listopada 2014, 8:15
Autor: Mea
Jelenia Góra: Mali studenci dostali wczoraj indeksy
Fot. Mea
Inauguracja roku dla uczniów Uniwersytetu Dziecięcego odbyła się wczoraj (19.11.) w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, która od początku wspiera taki projekt zkoły Podstawowej nr 1 w Kowarach. – Dzięki temu możemy oswoić się ze światem akademickim i poznać wiele ciekawych tematów na wykładach – mówili mali żacy.

Uniwersytet Dziecięcy jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Jak mówi jego pomysłodawczyni Małgorzata Krysiak, podobny projekt widziała podczas pobytu w Niemczech. To tam w 2002 r., w Tybindze, dwóch dziennikarzy wpadło na pomysł, aby profesorowie akademiccy wyjaśniali dzieciom zawiłości nauki.

- W Jeleniej Górze udział w wykładach biorą zdolni uczniowie ze szkół podstawowych nr 1, nr 3 i Gimnazjum w Kowarach oraz z Zespołu Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach. Tematyka zajęć jest dopasowana do ich zainteresowań. Zaplanowane są też wycieczki. m.in. do seminarium duchownego, w którym będziemy rozmawiać o ponadczasowości słowa, do Liceum Plastycznego, gdzie wyrzeźbimy prezenty świąteczne oraz do Teatru im. C.K. Norwida, gdzie dzieci uzdolnione artystycznie wezmą udział w warsztatach teatralnych – mówiła Małgorzata Krysiak, dyrektor SP nr 1 w Kowarach.

Podczas inauguracji uczniowie otrzymali indeksy, jak prawdziwi żacy. – W ubiegłym roku też uczestniczyłam w wykładach, na których dowiedziałam się jak radzić sobie z nauką i w którym kierunku warto się kształcić – mówiła Beata Szulejko z klasy III B Gimnazjum w Kowarach.

- Wykłady pomogły mi wybrać dalszą drogę edukacji, chciałabym studiować na Akademii Wychowania Fizycznego. Dzięki zajęciom na KPSW poznałam świat akademicki i oswoiłam się ze studencką formułą wykładów – powiedziała Aleksandra Sikora z tej samej klasy.

Uczniowie kowarskiej podstawówki przygotowali występ artystyczny, podczas którego zaśpiewali Gaudeamus i hymn swojej szkoły. – Cieszę się, że będę miała zajęcia na uczelni. Interesuje mnie bardzo historia – stwierdziła Martyna Grzesiak z klasy IVD SP nr1.

Pierwszy wykład odbył się wczoraj (19.11.). Mali studenci poznali odpowiedź na pytanie, czym jest filozofia. – Dzieci mają wspaniałą wyobraźnię, która niestety zanika w trakcie dalszej edukacji, gdy trzeba naładować głowę wieloma informacjami. Własne zdanie i pomysły są często na drugim planie, a przez to dzieci wycofują się ze swojego szerokiego i głębokiego myślenia, co jest istotne dla filozofii – podkreślała Jadwiga Tomczyk-Tołkacz, wykładowca KPSW.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
160
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
39%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
13%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
21%
Różnie, to zależy od pory dnia
27%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Samochód spalił się na Zachodniej
 
Aktualności
Fantastyczne historie nagrodzone
 
Aktualności
Michał najlepszy w tańcu hip–hop
 
Koszykówka
Trwa zwycięski marsz. Jesteśmy mecz od złota I ligi
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group