Z tej okazji wręczono antologię „Dekada kwitnących lip” wydaną we wrześniu przez Stowarzyszenie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej, w której członkowie klubu: Roksana Grabowiecka, Tomasz Kubus, Stanisław Mikołajczak, Brygida Zmarzlik, Agnieszka Wolska, Monika Telega i Ryszard Murczak zaprezentowali swój dorobek poetycki.
Stowarzyszenie współpracuje z klubem „W cieniu lipki” od samego początku, zapraszając ich członków i osoby niepełnosprawne intelektualnie z WTZ na organizowane warsztaty i konferencje. „Nasi poeci - literaci byli zapraszani przez Stowarzyszenie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej na kilkudniowe Integracyjne Warsztaty Literackie („Terapia słowem”, „Terapia Dźwiękiem”, „Terapia ruchem, gestem i tańcem”), gdzie brali udział m.in. w konkursach literackich i odnosili sukcesy” - napisała w antologii Teresa Anacko.
Jest to współpraca dwustronna, ponieważ stowarzyszenie jest również gościem na multidyscyplinarnych spotkaniach w Warsztatach Terapii Zajęciowej, prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. N przykład członkowie stowarzyszenia W Dniu Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w roku 2013 brali udział jako jurorzy, oceniając wiersze autorów i prace plastyków – amatorów.
W tym roku Stowarzyszenie W Cieniu Lipy Czarnoleskiej obchodzi 10. rok istnienia i od samego początku integruje w swoim gronie osoby starsze i niepełnosprawne umysłowe. Jako organizacja non-profit wydaje własnym sumptem almanachy i antologie lub korzysta z dofinansowania urzędu miasta, prywatnych sponsorów czy przedsiębiorstw. Tak było i tym razem; antologia „Dekada kwitnących lip”, która jest 103 pozycją wydawniczą stowarzyszenia, została dofinansowana przez Przedsiębiorstwo SIMET w Jeleniej Górze.
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie zaprasza co roku osoby niepełnosprawne na Integracyjne Wigilie Karkonoskie, są one podsumowaniem całorocznej współpracy członków stowarzyszenia w różnych organizacjach. Z reguły przekazuje się wówczas autorom almanachy powstałe po konferencjach i warsztatach literackich, a niepełnosprawni prezentują swój rozmaity dorobek. Podczas tych grudniowych spotkań przy opłatku rozstrzygane są turnieje poetyckie, zawsze inspirowane innym hasłem. W tym roku hasłem przewodnim turnieju poetyckiego podczas wigilii, która odbędzie się 5 grudnia, będzie „Gwiazdka na każdy dzień” .