- Jest to ważna wizyta chociażby z tego względu, że część ludzi chce osobiście przedstawić swoje sprawy rzecznikowi, porozmawiać o sytuacji bieżącej w kraju. Rzecznik Praw Obywatelskich to bardzo ważna rola, funkcja – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry, który przywitał gościa w naszym mieście.
- W Jeleniej Górze problemy są dość podobne, jak w innych częściach Polski – przyznał po spotkaniu Adam Bodnar wymieniając m.in. prawa osób niepełnosprawnych, kwestie zdrowia czy problemy osób starszych. - Przykładowo: problemy cukrzyków, osób ze stwardnieniem rozsianym czy bardzo ciekawe opracowanie przygotowane przez organizację pacjencką dotyczące liczby lekarzy, to jest coś, co pomoże nam w pracy, podejmowaniu odpowiednich interwencji w relacjach z Ministerstwem Zdrowia – mówił rzecznik, który dzięki takim spotkaniom może lepiej zrozumieć funkcjonowanie lokalnego społeczeństwa. - Na pewno podejmiemy temat liczby lekarzy w Polsce, których mamy za mało, a także problemy osób ze stwardnieniem rozsianym. Bardzo ważny jest też temat zawierania umów z bankami i firmami pożyczkowymi przez osoby dotknięte problemem niepełnosprawności intelektualnej lub psychicznej – wymieniał A. Bodnar.
- Niektóre problemy wymagają zmian ustawowych. Czy na linii rząd – RPO jest otwartość na pana sugestie? - zapytaliśmy. - To zależy od tematu. Jeżeli jest temat ewidentnie polityczny, który służy centralizowaniu władzy posiadanej przez rząd, to nie liczę na wielką współpracę, czego dowodem było skierowanie wielu wniosków do Trybunału Konstytucyjnego i one do dzisiaj nie zostały rozpoznane. Natomiast jest wiele problemów zwyczajnych, codziennych, odnośnie których ta współpraca nie jest najgorsza, np. takie tematy, jak polityka społeczna, pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, polityka mieszkaniowa czy w pewnym zakresie ochrona zdrowia – to jest przestrzeń, w której można liczyć na pozytywny dialog z ministerstwem – stwierdził Adam Bodnar.
Stolica Karkonoszy jest jednym z miast, które mogą czekać zmiany w związku z planami rządu dotyczącymi kadencyjności włodarzy miast. Czy w tej sprawie RPO zamierza interweniować? - Jeżeli Ordynacja Wyborcza będzie zmierzała do tego, aby pozbawić możliwości kandydowania w wyborach przez wójtów, burmistrzów, prezydentów, którzy jak do tej pory byli przez dwie kadencje, to oczywiście przeciwko temu będę protestował – odpowiedział rzecznik.
Jelenia Góra była drugim miastem po Bogatyni, które RPO odwiedza w dniach 26-31 marca br. Kolejne spotkania w województwie dolnośląskim odbędą się kolejno w: Wałbrzychu, Kłodzku, Świdnicy, Legnicy i Wrocławiu.