- Kolej Izerska uruchomiona został w 1902 r., lecz niestety od 1958 r. popadała w ruinę. W 2010 r. udało się wyremontować odcinek ze Szklarskiej Poręby do czeskiego Korenova. W przyszłym roku planowany jest remont odcinka z Jeleniej Góry do Szklarskiej, który ma kosztować ok. 28 mln zł, a środki te będą pochodzić z budżetów: Polskich Linii Kolejowych i Urzędu Marszałkowskiego – dodał Grzegorz Sokoliński.
W spotkaniu organizacyjnym dotyczącym uroczystych obchodów jubileuszu uczestniczył wicemarszałek Jerzy Łużniak, który nadzoruje i wspiera plany remontowe Kolei Izerskiej. Obchody jubileuszu będą trwać od 6 do 8 lipca, a główną atrakcją będzie wystawa pojazdów szynowych oraz sprzętu kolejowego służącego do technicznej obsługi tego rodzaju transport. Zaplanowane są również przejazdy zabytkowego parowozu z pociągiem na linii Korenov - Szklarska Poręba - Korenov, wystawa modeli kolejowych oraz dużej makiety linii kolejowej, ponadto wystawa „Historia Kolei Izerskiej na starej fotografii”.
7 lipca odbędzie się także festyn na terenie przyległym do Dworca Kolejowego Szklarska Poręba Górna, wycieczki z przewodnikiem po Szklarskiej Porębie, koncerty oraz prezentacje gmin leżących na trasie linii kolejowej. Ostatniego dnia uroczystych obchodów czyli 8 lipca przewidziane jest odsłonięcie w Szklarskiej Porębie- Jakuszycach kwarcowego głazu, ozdobionego motywem lokomotywy retro i informacją o najwyżej położonym nad poziomem morza przystanku kolejowym w Polsce.
Fot. www.szklarskaporeba.pl