Podczas 33. Wystawy Świeżych Grzybów w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze zaprezentowano ok. 270 gatunków grzybów, które zostały zebrane w ciągu dwóch dni przez organizatorów i wolontariuszy.
W niedzielę i poniedziałek (18-19.09) można było obejrzeć mnóstwo grzybów z Kotliny Jeleniogórskiej. Jak mówił mykolog z Muzeum Przyrodniczego, w tym roku nie zabrakło rzadkich okazów, których od wielu lat nie spotykał w naszych lasach.
W tym roku mamy ponad 270 gatunków i jak co roku, mamy grzyby, które pojawiają się po raz pierwszy - powiedział Czesław Narkiewicz z Muzeum Przyrodniczego podając jako przykład borowika morawskiego. - To rzadki grzyb w Europie, ciepłolubny. Ponadto pierwszy raz od 30 lat udało nam się znaleźć pieniążnicę dębową, a także kilka gatunków rzadkich jak borowik szatański, borowik korzeniasty, czy maślak trydnencki - ten grzyb występuje u nas tylko na wapieniach - wymieniał mykolog.
Grzyby były zbierane w miniony piątek i sobotę przez ok. 10 osób, w 5 lokalizacjach.
Teraz są bardzo dobre warunki, pogoda dopisała, a w lasach jest wielu grzybiarzy. Wystawa jest o tyle ciekawa, że większość gatunków jakie mamy są smaczne i jadalne, albo bardzo niebezpieczne, trujące. Np. w naszym regionie coraz więcej osób zbiera borowiki ceglastopore, co jeszcze 15-20 lat temu było niespotykane. Poza tym prowadzone są liczne badania nad wartością prozdrowotną grzybów i są one coraz chętniej zbierane - dodał Cz. Narkiewicz.
Organizatorami wystawy byli: Muzeum Przyrodnicze i Zachodniosudeckie Towarzystwo Przyrodnicze.