W uroczystości w Jeleniej Górze wzięli udział prezydenci Euroregionów po stronie polskiej (Piotr Roman), czeskiej (Martin Půta) i niemieckiej (Bernd Lange). Był również konsul generalny Niemiec - Hans Jörg Neumann. Przedstawiciele organizacji odczytali listy gratulacyjne od Prezydentów wspomnianych państw, a więc od Andrzej Dudy, Miloša Zemana oraz Franka Waltera Steinmeiera.
Każda z naszych jednostek kulturalnych korzystała z projektów euroregionu. To pozwoliło zaszczepić współpracę między stroną polską, czeską a niemiecką. Na naszych doświadczeniach powstawały inne euroregionu jak Glacensis, Pomerania i inne - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, a jednocześnie wiceprezydent polskiej części Euroregionu Nysa.
Dzieci w Czechach, Polsce, Niemczech uczą się też angielskiego i tak się komunikują. Przed nami jeszcze wiele spraw do załatwienia - dodał Martin Půta, hetman kraju libereckiego, a jednocześnie prezydent czeskiej strony Euroregionu Nysa.
Pierwotnie gala miała się odbyć w grudniu 2021 roku, jednak ze względu na rządowe obostrzenia jej termin przesunięto na czerwiec 2022 roku.
Podsumowujemy 30-lecie, ale też patrzymy w przyszłość. Okazuje się, że środki unijne na współpracę transgraniczną będą bardzo atrakcyjne. Z drugiej strony niepewność ekonomiczna i związana z wojną w Ukrainie, a także napięcia związane z kopalnią Turów, gazociąg Nord Stream, to są rzeczy, które mają na nas wpływ, ale my chcemy pokazać, że jak pojawia się problem to trzeba usiąść do stołu i go rozwiązywać - podkreślił Maciej Gałęski, organizator gali jubileuszowej. - Bez działalności Euroregionu Nysa, byśmy byli ubożsi kulturalnie. To tutaj powstawał mały ruch graniczny, przejścia turystyczne, które później zostały podchwycone w innych częściach Polski, ale i za granicą - dodał M. Gałęski.
W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie, Teatru w Jabloncu, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jeleniej Górze, a także muzycy i soliści.
Euroregion Nysa został utworzony w 1991 roku i obejmuje trzy obszary u styku granic Polski (tereny Sudetów Zachodnich oraz powiat żarski), Czech (tereny Sudetów Zachodnich oraz region Usti nad Łabą: powiaty Krásná Lípa, Česká Lípa, Liberec, Jablonec nad Nysą i Semily) i Niemiec (od Gór Łużyckich i Pogórza Łużyckiego na północ obejmując także Łużyce Dolne, powiaty Löbau – Żytawa, Budziszyn, Kamenz, Łużyce Górne – Dolny Śląsk). Stolicami euroregionu są: Jelenia Góra, Liberec i Żytawa.