Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 9496
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: 40 lat minęło…od premiery Norwida w „Norwidzie”

Czwartek, 19 września 2013, 8:36
Aktualizacja: Wtorek, 24 września 2013, 9:50
Autor: Elster
Jelenia Góra: 40 lat minęło…od premiery Norwida w „Norwidzie”
Fot. Archiwum Teatru
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Dzisiaj (19 września, czwartek) mija 40 lat od chwili jeleniogórskiej premiery „Pierścienia wielkiej damy, czyli ex–machina Durejko” Cypriana Kamila Norwida, inaugurującej działalność Sceny Studyjnej Teatru im. Norwida, a wówczas Teatru Dolnośląskiego. To pierwsza realizacja autorstwa Norwida w historii jeleniogórskiego teatru.

Cyprian Kamil Norwid, wybitny polski poeta, pisarz i dramaturg, żył w latach 1821-1883. Chronologicznie mógłby więc być uważany za wszechstronnego artystę (był także rysownikiem i tłumaczem) epoki romantyzmu. Ale jego twórczość została rzeczywiście doceniona dopiero w XX wieku.
„Pierścień wielkiej damy”, nazywany „białą tragedią”, inaugurował działalność Sceny Studyjnej Teatru Dolnośląskiego, a dziś Teatru im. Norwida. Spektakl okazał się pierwszą premierą sztuki na podstawie Norwida. I był znaczącym debiutem reżyserskim Grzegorza Mrówczyńskiego, wówczas studenta Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie. Janina Jankowska zagrała hrabinę Marię Harrys, Krzysztof Kursa wystąpił w roli biednego Maka-Yksa, dalekiego krewnego męża hrabiny (tę rolę zamiennie grał także reżyser Grzegorz Mrówczyński), a Zuzanna Łozińska, pierwsza w historii dyrektorka jeleniogórskiego teatru, wcieliła się w postać odźwiernej - Salome.

Rok później, wieloletnia dyrektorka i kierowniczka artystyczna Alina Obidniak wybrała na patrona teatru właśnie Cypriana Kamila Norwida. Władze zaakceptowały ten wybór, 17 kwietnia 1974 r. Teatr Dolnośląski przemianowano na Teatr im. Cypriana Norwida.

W 1975 r. w Teatrze im. Norwida powstało widowisko „Kleopatra i Cezar”, oparte na norwidowskim dramacie o losach tragicznej miłości królowej Egiptu Kleopatry VII zwanej Wielką i rzymskiego konsula Juliusza Cezara, według scenariusza opracowanego przez Grzegorza Mrówczyńskiego i w jego reżyserii. Spektakl odniósł sukces na I Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, gdzie Mrówczyński odebrał nagrodę za reżyserię.

Za czasów dyrektowania Aliny Obidniak w jeleniogórskim teatrze zrealizowano potem jeszcze trzy przedstawienia wg Norwida. W repertuarze znalazły się więc: „Moja ojczyzna” w reż. Ireny Dudzińskiej (1982), „Pielgrzym” w reż. Tomasza Łukasiaka (1982) oraz „Wanda” w reż. Mirosława Kocura (1987). W maju 1983 r. zorganizowano Norwidowską Sesję Naukową.

Natomiast sama Alina Obidniak na Scenie Studyjnej wyreżyserowała cztery spektakle w formie montażu: „Śpiewam miłosny rym...” (1982), następnie poetycki traktat o sztuce „Promethidion” (1988) oraz – już pod rządami Andrzeja Bubienia - „Norwid” (1995) i 15 lat później – za dyrekcji Bogdana Kocy - „Sztukmistrz. Norwid o Polsce. Norwid o Polakach. Norwid o sztuce” (2010).

W tym roku, 24 września (we wtorek), w 192. rocznicę urodzin swojego patrona, w foyer Teatru im. Norwida zostanie otwarta wystawa poświęcona wszystkim wymienionym powyżej realizacjom na jeleniogórskiej scenie, oparta na archiwalnych afiszach i zdjęciach ze zbiorów archiwum teatru. Wystawie towarzyszyć będzie wykład profesora Janusza Deglera, historyka teatru i witkacologa, który w okresie dyrekcji Aliny Obidniak w Teatrze im. Norwida pełnił funkcję kierownika literackiego.

30 września (w poniedziałek) na afiszu tegorocznej 43. edycji Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych w Teatrze im. Norwida znalazł się „Norwid Blues. Recital Natalii Sikory”, przygotowany przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Natalia Sikora, aktorka Teatru Polskiego w Warszawie i wokalistka o pełnym emocji głosie, wraz z zespołem zaprezentuje utwory z poezją Norwida. Większość muzyki skomponował Grzegorz Kwiecień – gitarzysta zespołu Magmen, część utworów jest autorstwa Natalii Sikory i Piotra Proniuka. Kompozycje pochodzą z płyty „Absurdustra – próba Norwida” Sikora Proniuk Duo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz w domu psa lub kota? A może inne zwierzę?

Oddanych
głosów
718
Mam psa
42%
Mam kota
23%
Mam 2 psy
5%
Mam 2 koty
11%
Mam inne zwierzątko w domu (rybki w akwarium liczą się jako jedno)
8%
Mam więcej niż 3 zwierzątka w domu
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Polska skręca w prawo: jak silny jest prezydent?
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Tańczyli zumbę dla Karoliny
 
Polityka
Mentzen proponuje układ Trzaskowskiemu i Nawrockiemu
 
Piłka nożna
Sprawdzą się na boisku wicelidera. Będzie LIVE
 
Karkonosze
Wypadek wspinaczkowy na Sokoliku
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group