Dzisiaj (20.02) przed siedzibą Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze doszło do oficjalnego przekazania kluczyków do 5 nowych ambulansów, które poprawią komfort i sprawność w niesieniu pomocy mieszkańcom i turystom. Dwa pojazdy zostaną w Jeleniej Górze (w tym jeden w Sobieszowie), a po jednym będą służyć w Szklarskiej Porębie, Leśnej i Gryfowie Śląskim (wszystkie w obszarze działania PR JG).
Długo czekaliśmy na ten dzień. Cztery nowoczesne zostały w sfinansowane głównie z budżetu państwa, a piąty po raz pierwszy w historii - ze środków własnych Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. Dla zobrazowania: w latach 2019 – 2021 karetki naszego Pogotowia, tj. 14 Zespołów Ratownictwa Medycznego (system Państwowego Ratownictwa Medycznego) oraz 2 Zespoły Transportu Międzyszpitalnego, pokonały łącznie prawie 2,5 miliona kilometrów (co daje średnio ponad 150 tys. km w ciągu roku przez jeden ambulans). To pokazuje, jak ważna jest sukcesywna, a przede wszystkim konsekwentna wymiana naszego taboru. 250 tys. przebiegu lub wiek powyżej 5 lat to najbardziej optymalne wskaźniki, uzasadniające wymianę każdego ambulansu. Bezpieczeństwo i wygoda pacjentów wymaga utrzymania tempa wymiany 3 karetek systemowych (ZRM) w ciągu roku – to nasz strategiczny cel, który umożliwi wymianę całego taboru w ciągu najbliższych 2 lat. Dla porównania warto dodać, że przed 2020 rokiem średnia roczna wymiany karetek w jeleniogórskim pogotowiu wynosiła zaledwie jedną karetkę na rok - dodał M. Gierus, który dziękował wojewodzie, a także parlamentarzystom za wsparcie.
Ważnym elementem wyposażenia ambulansów są elektryczne nosze oraz schodołazy.
To szczególnie ważne w kontekście właśnie bezpieczeństwa naszej pracy, ponieważ jak informują jedne z polskich badań, w 2019 roku na problemy z urazami kręgosłupa oraz bólu z nimi związanego cierpiało ponad 230 medyków i to tylko w okresie maj-wrzesień. To pociąga za sobą zwolnienia, leczenie oraz niemożność pomocy drugiemu człowiekowi - podkreślił Piotr Bednarek, rzecznik jeleniogórskiego pogotowia.
W konferencji prasowej wzięli również udział: Bogusław Szpytma - wicewojewoda dolnośląski, Marzena Machałek - wiceminister edukacji, posłanka OW1, a także Krzysztof Mróz - senator RP. Po przemówieniach odbyło się "święcenie" ambulansów.