Z 15 plansz objazdowej wystawy pt. WIERNI W DRODZE • LEŚNI KAZNODZIEJE • DZIECI W MODLITWIE. 500 LAT PROTESTANTYZMU NA ŚLĄSKU, można wyczytać, iż „Śląsk jako jeden z pierwszych krajów przyjął reformację” – nową religię zrodzoną z buntu przeciwko handlu odpustami. „Reformacja wpłynęła na odniesienie człowieka do Boga, Kościoła oraz zwierzchności” – widać to także na co dzień w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, gdzie zawitała wystawa, bowiem ekspozycja stała placówki prezentuje m.in. Biblię w tłumaczeniu Marcina Lutra, model protestanckiego Kościoła Łaski wykonany przez samego architekta – Martina Franza, ewangelickie „Śpiewniki jeleniogórskie” i wiele innych.
Chrześcijańska Europa ukształtowana jest w równym stopniu przez katolicyzm co protestantyzm. Oba nurty religijne poza tym, że się zwalczały i rywalizowały o wiernych, wpływały na siebie pozytywnie. Ot, choćby działalność szkół parafialnych i sposób nauczania wiernych przez katechizm katolicy podpatrzyli u luteran... O tym także można było się dowiedzieć od dra Jerzego Sojki, który podczas wernisażu w Muzeum Karkonoskim 12 października br., wygłosił przystępnym językiem, niezwykle ciekawy wykład pt. Ksiądz Marcin Luter i Reformacja.
Wystawa została przygotowana w ramach programu Reformacja w Europie Środkowo–Wschodniej przez Schlesisches Museum zu Görlitz oraz Deutsches Kulturforum östliches Europa w Poczdamie. W Jeleniej Górze będziemy mogli czerpać z niej wiedzę do 17 listopada br. Potem pojedzie do nieodległej Świdnicy oraz do Legnicy, Wrocławia, Opola i Katowic. Wystawę można także wypożyczyć nieodpłatnie do innych miejsc wystawowych. Wystarczy skontaktować się z Muzeum Śląskim w Görlitz.