Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 5083
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Abraham Ostrzega w BWA

Niedziela, 5 listopada 2017, 13:19
Autor: BWA
Jelenia Góra: Abraham Ostrzega w BWA
Fot. BWA
Wystawa została przygotowana w oparciu o twórczość żydowskiego rzeźbiarza i animatora kultury działającego w przedwojennej Warszawie – Abrahama Ostrzegi. Wernisaż już 10 listopada, godz. 17.00 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych. Ekspozycja będzie czynna do 1 grudnia br.

Abrahama Ostrzega to artysta znany przede wszystkim jako autor rzeźby sepulkralnej – nagrobków, z których kilkadziesiąt przetrwało na Cmentarzu Żydowskim na Woli. Był członkiem m.in. przedwojennego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (debiutował na wystawie w Zachęcie w 1910 roku) oraz inicjatorem Żydowskiego Towarzystwa Krzewienia Sztuki, wraz z Władysławem Waintraubem prowadził też Atelier Zdobnictwa Artystycznego. W trakcie wojny, w getcie, był jednym z założycieli spółdzielni artystycznej. Jak wielu innych artystów żydowskich zginął w obozie w Treblince. Ostrzega jest twórcą nagrobków, który stał się jedną z tysięcy ofiar bez grobu.

Choć na wystawie nie ma rzeźb Abrahama Ostrzegi, jego postać jest obecna poprzez dzieła współczesnych artystów różnych generacji i posługujących się rozmaitymi mediami, którzy w autorski sposób zmierzyli się z jego dziełem i historią, twórczo interpretując interesujące ich wątki.

Jeleniogórska wystawa została rozszerzona o kontekst ewangelicki. Ślady wielowiekowej obecności protestantów na Dolnym Śląsku i w samej Jeleniej Górze widoczne są wszędzie. Kościół Łaski i przylegający do niego dawny cmentarz ewangelicki z zespołem barokowych kaplic grobowych to największe pomniki śląskiej sztuki. To one sąsiadowały z materialnymi dowodami kultury katolickiej i żydowskiej. Jest też w naszym regionie wiele obiektów o mniejszym może znaczeniu dla sztuki i często zapomnianych, ale ważnych dla lokalnej tożsamości. Są to karczmy, kościoły i cmentarze. Ich nostalgiczne piękno pokazuje Tomasz Mielech.

Aneks do wystawy stanowi multimedialny pokaz archiwaliów ze zbiorów Archiwum Państwowego we Wrocławiu, oddział w Jeleniej Górze, dotyczący obecności społeczności żydowskiej w naszym mieście.

W wystawie udział biorą: Hubert Czerepok, Tomasz Mielech, Małgorzata Niedzielko, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Krzysztof Wojciechowski.
Kuratorzy: Janina Hobgarska ( BWA w Jeleniej Górze), Hanna Wróblewska (Zachęta), Michał Laszczkowski (Fundacja Dziedzictwa Kulturowego).
Współpraca: Julia Leopold, Aleksandra Zientecka, Luiza Laskowska.
Identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro.
Program edukacyjny: Iwona Makówka.

Partnerzy projektu: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Projekt zrealizowany dzięki pomocy finansowej: Miasta Jeleniej Góry oraz spółek Jelenia Plast i Dzięciołowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
369
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
34%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
 
Aktualności
Hobby horsing galopuje do Jeleniej Góry
 
112
Nowi policjanci złożyli ślubowanie
 
Aktualności
Jest kasa na basen przy Sudeckiej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group