Katarzyna Skibińska-Zając w imieniu dyrekcji ODK przywitała członków ze Stowarzyszenia Literackiego W Cieniu Lipy Czarnoleskiej oraz przybyłych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. profesor Andrzej Dziedzic, wykładowca na Uniwersytecie w Wisconsin w USA, literaturoznawca i filolog, specjalizujący się w literaturze francuskiej oraz Jerzy Łukosz, prozaik, dramatopisarz, eseista, krytyk literacki, tłumacz literatury niemieckiej oraz autor sztuki „Hauptmann”.
Janina Lozer przedstawiła postać Mieczysławy Kłos–Kulikowskiej, która zadebiutowała w 2010 r. tomikiem „Na progu miłości”, rok później wydała „Świat barwy i słowa”, wzbogacony obrazami jej niepełnosprawnej, utalentowanej plastycznie córki Kseni, następnie w 2014 r. ukazały się „Ziarna nadziei” i „Wszystkiego najlepszego oraz cicer cum caule”. Autorka pisze artykuły do „Bożej Winnicy”, w której jest również współredaktorką. W krótkiej notce do Antologii „Dekada kwitnących lip” z 2016 r. mówi o sobie „Pisałam scenariusze dla amatorskiego teatru poetyckiego, gdzie również grałam role główne lub epizodyczne, a także byłam scenografem oraz reżyserowałam wystawiane sztuki. Uczestniczyłam w różnego rodzaju konkursach recytatorskich. Lubię nawiązywać kontakty z publicznością i co ciekawe, nie odczuwam tremy. (…) W życiu musimy dokonywać wyborów, a ja wybrałam moją córkę Ksenię i tym sposobem osiągnęłam w życiu coś bardzo wielkiego. Dzięki niej nauczyłam się kochać bezwarunkowo. Nauczyłam się dawać, dawać, dawać z cierpliwością, miłością i spokojem wewnętrznym, a jak chyba zauważacie, wcale nie jestem zgorzkniałą.”
Niektóre teksty zawarte w tomiku „Zaczerpnięte z Bożej winnicy” wcześniej ukazywały się w katolickim, parafialnym periodyku „Boża winnica” wydawanym przez Roberta Zagórskiego przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Gorze – Cieplicach, który opowiedział o działalności wydawniczej.
Teksty są rozważaniami o tym, co niesie chrześcijaństwo, do czego zobowiązuje wiara, jakie przesłania zawiera Pismo Święte, a szczególnie Nowy Testament. „Myliłby się ktoś mniemając, że jest to książka adresowana tylko do katolików. (…) Tak jak chrześcijanie sięgają do literatury, która powstaje w klimacie buddyzmu, szintoizmu, konfucjanizmu czy innych doktryn, szukając zawartych w niej wartości, dających się przyswoić czy zastosować w życiu, tak również innowierca, a nawet ateista w tekstach Mieczysławy Kłos-Kuligowskiej znajdzie wiele przemyśleń, zawierających prawdę psychologiczną, socjologiczną, uniwersalne zasady etyczne. Te rozważania pomogą zrozumieć źródła konfliktów, kryzysów, światopoglądowych, rozterek, uczą, jak zmagać się z cierpieniem, jak kochać i przebaczać. Uczą afirmacji życia w różnorakich jego aspektach.”, napisała we wstępie Maria Suchecka.
Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił zespół wokalny „Agat”, wykonując piosenki m.in. „Życie, to taka gra”, „Rzeki, to idące drogi” i „Więcej słońca”, za którą otrzymał nagrodę Grand Prix we Wrocławiu. Na zakończenie spotkania można było zakupić tomik z dedykacja autorki.