Warsztaty z metaloplastyki „Dobry Projekt-warsztaty polskiego designu”. Waldemar Petryk poprowadził Warsztaty metaloplastyki dla dzieci i seniorów, podczas których uczestnicy zaprojektowali i wykonali obrazy w metalu. Realizowane w ramach zadania „Dobry Projekt-warsztaty polskiego designu” dofinansowanego w ramach programu Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.
„Image Designe” Obraz 3D - Warsztaty florystyczne. Projektowanie i tworzenie obrazów z żywych kwiatów i suszek. Warsztaty międzypokoleniowe poprowadzi Anna Popławska – florystka. Uczestnicy zamienili się w malarzy, tworząc „żywe” obrazy 3D, których kompozycję wcześniej będą musieli zaprojektować. Realizowane w ramach zadania „Dobry Projekt-warsztaty polskiego designu” dofinansowanego w ramach programu Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.
„Historia Jeleniej Góry” widziana oczami Marcina Zawiły, Dyrektora Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze bardzo zaciekawiła Seniorów z Klubu „Młodzi Duchem”. Uczestnicy spotkania poznali ciekawostki związane z początkami powstawania naszego miasta oraz Cieplic, a także współczesne plany na rozkwit turystyczny regionu. Była to okazja, żeby obejrzeć dawne fotografie i plany miasta.
W „65 lat Muzeum Przyrodniczego” wprowadził Klubowiczów Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum, który opowiedział seniorom o ciekawostkach związanych z tym fascynującym „światem przyrody” i nie tylko. Bowiem początki zbiorów należących niegdyś do Schaffgotschów sięgają XVIII wieku i obejmują wiele różnorodnych przedmiotów zwożonych z całego świata.
„Gobeliny z Marią Maczkowską”. Druty i szydełka poszły z wełną w ruch.
Seniorzy zaczęli tworzyć gobelin Ducha Gór. Rękawy, kapelusz, spodnie i oczywiście korpus, wszystko wykonane ze starej wełny podarowanej przez artystkę Marię Maczkowską, która poprowadziła pierwszą część warsztatów. Członkowie Klubu wykazali się umiejętnościami szydełkowania i robienia na drutach, a reszta "czesała" wełnę lub przeplatała ją przez siatkę.
Gościem spotkania był Bartosz Lipiński, wiceprzewodniczący Miejskiej Rady Seniorów, który wspólnie z członkami Klubu dyskutował o perspektywach dla Jeleniej Góry na polepszenie życia osób starszych. Zaczęły rodzić się pomysły, które zbierzemy w przyszłym tygodniu podczas drugiej części warsztatów z wełny. Kończąc gobelin Ducha Gór spiszemy postulaty, które przekażemy wiceprzewodniczącemu Miejskiej Rady Seniorów, Bartoszowi Lipińskiemu.
Plan na listopad 2019 r. Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:
- 13.11.2019 r. godz. 16.00 - Papiernia Otwarta film „Watra”. Wstęp wolny (autobus nr 7 o godz. 15.12 z przystanku Rataja – bilety autobusowe we własnym zakresie). Ul. Kilińskiego 11 Jelenia Góra. „Szczypta historii” na temat budynku po starej jeleniogórskiej papierni, opowie Maciej Pierzchała. Seniorzy obejrzą również film o „Watrze” z projektu Śniadanie Mistrzyń Watra Wraca z programu Kultura – Interwencje 2019. Zbiórka o godz. 15.10, jedziemy autobusem nr 7 o godz. 15.12 z przystanku Rataja – bilety autobusowe we własnym zakresie).
- 20.11.2019 r. godz. 16.00 - Piękno Pałacu Bukowiec z Krzysztofem Tęczą. Wstęp wolny. Siedziba Przystani Twórczej. Pierwsze wzmianki na temat Bukowca w źródłach pisanych pochodzą z ok. 1305 roku. Około drugiej połowy XVI wieku wybudowano tu renesansowy dwór. W XVIII wieku utworzono jeden z pierwszych parków krajobrazowych na Dolnym Śląsku, ukształtowany w typie angielskiej farmy ozdobnej, w skład której wchodził pałac oraz zabudowa folwarczna, otoczone rozległym parkiem romantycznym. O historii, pięknie i potencjale artystycznym tego miejsca opowie Krzysztof Tęcza, podróżnik.
- 28.11.2019 r. godz. 19.00 -„Sen to czy jawa…” z Agatą Szmigrodzką. Filharmonia Dolnośląska ul. Piłsudskiego 60. Bilet kosztuje 30 zł (wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej do końca października).
- 07, 14, 21, 28.11. 2019 r. godz. 10.30 do 12.00 - „Śpiewy w Kręgu”. Wstęp wolny. Siedziba Przystani Twórczej. Członkowie Klubu Seniora „Młodzi Duchem” wspólnie śpiewają polskie piosenki. Uczestnicy spotkania sami wybierają repertuar. To fantastyczny sposób na ćwiczenia oddechowe i dykcję. Dołączyć może każdy, kto lubi śpiewać w przyjaznym gronie, wystarczy przyjść.