Inspiracją była nowość wydawnicza AD REM, czyli „Bajkowa Jelenia Góra”, pozycja zawierająca propozycję zwiedzania miasta dla najmłodszych turystów oraz ich rodziców. Wszystko przedstawione w baśniowej rzeczywistości wykreowanej przez Joannę Peczenenko. Ten przewodnik to nie tylko książka, lecz także bajki nagrane przez aktorów Teatru Maska, notesik, kredki, karnet na pieczątki i inne dodatki czyniące z tego wydawnictwa atrakcyjny produkt.
Olga Danko podkreśliła, że Jelenia Góra i okolice to pionierski region w wydawaniu tego rodzaju pozycji. Pojawił się, między innymi, jakiś czas temu bajkowy przewodnik po Karpaczu pióra Marii Nienartowicz. Prelegentka podkreśliła, że w innych miastach także wydawano podobne pozycje, ale były one pisane raczej językiem dorosłych w szacie graficznej odpowiadającej gustom najmłodszych.
Przewodniczka zaznaczyła, że to bardzo specyficzne wydawnictwa turystyczne, ponieważ nie są przeznaczone dla gości spoza regionu. Ich odbiorca mieszka tutaj, a celem jest nie tyle zapoznanie z atrakcjami i ciekawymi miejscami (ogólnie znanymi), ile przybliżenie tradycji i rozbudzenie ciekawości, która jest niezbędna przy zgłębianiu sekretów przeszłości. Stąd rozbudowana forma pozamerytoryczna, czyli konkurs polegający na zbieraniu pieczątek z różnych ciekawych zakątków miasta i inne dodatki do przewodnika.
Obecna podczas spotkania w gościnnych i klimatycznych progach antykwariatu Grzegorza Nowickiego i Beaty Czystołowskiej Regina Chrześcijańska, szefowa AD REM, podkreśliła, że przewodnik cieszy się popularnością wśród dzieci. Chwycił zwłaszcza pomysł zbierania pieczątek w różnych instytucjach, które – w ramach konkursu – trzeba odwiedzić. – Radość na twarzach najmłodszych jest budująca – podkreśliła pani Regina.
W środę, 9 czerwca, odbędzie się kolejne spotkanie promocyjne, którego tematem będzie książka Przemysława Wiatera „Walonowie u Ducha Gór. Podziemne skarby Karkonoszy i Gór Izerskich”. Początek o godz. 18.