– Wbrew niektórym radnym, chcemy powołać konsorcjum, by pozyskać dofinansowanie na badania wód geotermalnych w naszym mieście – mówił Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza. List intencyjny w tej sprawie między Urzędem Miasta Karpacz, Wojskową Akademią Techniczną, Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską został podpisany.
Radni na ostatniej sesji odrzucili wniosek o powołanie konsorcjum, które zebrałoby niezbędne dokumenty, by uzyskać dotację, na poszukiwanie gorących wód oraz wód głębinowych w Karpaczu. – Musimy zabezpieczyć miasto w wodę, więc poszukiwanie wód głębinowych jest nieuniknione. Podczas spotkania profesorowie z uczelni wyższych m.in. prof. Henryk Marszałek z UWr., prezentowali swoje badania i przekonywali zebranych licznie mieszkańców oraz radnych, że Karpacz jest najlepszym miejscem na przeprowadzenie badań i odwiertów – powiedział Ryszard Rzepczyński.
W spotkaniu wzięło udział ok. 60 osób. – Mieszkańcy obawiali się, że nasze miasto nie będzie stać na tak dużą inwestycję. Wyjaśniłem, że współpraca z uczelniami pozwoli nam na zebranie stosownej dokumentacji, by uzyskać duże dofinansowanie z projektu "Lokalny układ energetyczny wykorzystujący energię geotermalną w górskiej miejscowości wypoczynkowej". Zamiast jednego odwiertu mielibyśmy trzy – przekonywał wiceburmistrz.
Jeśli w Karpaczu naukowcy znajdą wodę termalną to będzie można nią ogrzewać również miasto, czy też wybudować termy. Możliwe jest też znalezienie wód mineralnych, co zamieniłoby miasto pod Śnieżką w uzdrowisko.