Plany budowy przystanków pojawiały się już w latach 90., jednak jak podkreśla Jerzy Dul (dyrektor Regionu Śląskiego PKP PLK), dopiero od 2005 roku ruszyły inwestycje w linie kolejowe i od tego czasu na odcinek Wrocław - Jelenia Góra - Szklarska Poręba przeznaczono ok. 650 milionów złotych i sukcesywnie linia ta ulega poprawie. Pierwszy z nowych przystanków powstanie w okolicach wiaduktu na Zabobrzu i centrum handlowego Tesco, a drugi przy strefie przemysłowej w okolicy ul. Spółdzielczej. Z kolei przystanek Jelenia Góra Cieplice będzie przesunięty bliżej ulicy Lubańskiej, a Jelenia Góra Sobieszów również zostanie zmodernizowany.
- Na wszystkich tych przystankach perony będą mieć po 150 metrów długości, wysokość to będzie 76 cm powyżej główki szyny, przez co pasażerowie będą mieli łatwiej, aby dostać się do pociągu - powiedział Andrzej Kudła, zastępca dyrektora, który podkreśla likwidację barier architektonicznych dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Perony z nowym oświetleniem zostaną wyposażone w wiaty, ławki, gabloty informacyjne, stojaki na rowery, oznakowanie dotykowe i stałe, a na nowych przystankach będzie bezpieczne przejście przez tory dzięki urządzeniom zabezpieczającym i monitoringowi.
Wykonawcą jest firma Infrakol z Jawora, która w formule "projektuj i buduj" wkrótce rozpocznie prace. Znany jest już wstępny harmonogram. - Wcześniej zrobiliśmy stację Jelenia Góra, robiliśmy też peron trzeci na stacji Szklarska Poręba Górna. Znamy tę linię i jako firma z Jawora jesteśmy zawsze zainteresowani inwestycjami w naszym regionie - powiedział Sławomir Paruch, wiceprezes firmy Infrakol. Większość prac będzie wykonywana przy czynnej linii, jedynie na kilkanaście dni (między 3 a 18 września) będzie wprowadzona komunikacja zastępcza. - We wrześniu planujemy zamknięcie na 16 dni linii 311, a na 14 dni linii 274 i w tym czasie wykonamy wymianę nawierzchni torowej, wzmocnienie podtorza i ścianki peronowe - tłumaczy S. Paruch.
Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Jeleniogórskiej z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Wartość robót to 17 756 mln zł (netto), a ich zakończenie planowane jest na listopad 2019 r.