Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13912
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Będą szukać gorących źródeł w Karpaczu

Sobota, 27 września 2014, 9:01
Aktualizacja: Niedziela, 28 września 2014, 8:06
Autor: Mea
Karpacz: Będą szukać gorących źródeł w Karpaczu
Fot. Archiwum UM w Karpaczu
Ok. 20 mln zł będzie kosztować poszukiwanie wód geotermalnych w Karpaczu. – By pozyskać te środki, podpisaliśmy list intencyjny z Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Wrocławskim oraz Wojskową Akademią Techniczną – poinformował Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza.

- Chcemy powołać konsorcjum, które przygotuje wniosek o dofinansowanie poszukiwania wód geotermalnych, w ramach Generatora Koncepcji Ekologicznych „Gekon”. Szacowana wartość projektu to ok. 20 mln zł, z czego istnieje możliwość dofinansowania zadania nawet do 80 proc. Wniosek trzeba złożyć w pierwszej połowie stycznia 2015 r. Czas trwania projektu to ok. sześć lat, z czego dwa lata przeznaczone będą na prace badawcze, a ok. trzy na wykonanie zasadniczego odwiertu eksploatacyjnego – mówił wiceburmistrz.

Skąd wiadomo, że ciepłe źródła w ogóle tu występują? Prof. Wojciech Ciężkowski z Wydziału Geoinżynierii Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej w wyniku prowadzonych prac naukowo-badawczych napisał wraz z innymi naukowcami pracę pt.: „Wody Termalne na Dolnym Śląsku”, która wskazuje na potencjalne występowanie w rejonie Karpacza wód termalnych, o temperaturach sięgających ponad 100°C.

Ponadto na zlecenie Ministerstwa Środowiska powołane zostało konsorcjum, które tworzą Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Akademia Górniczo-Hutnicza, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Przedsiębiorstwo Badań Geofizycznych dla wdrożenia nowej geotermalnej technologii, polegającej na uzyskiwaniu gorącej wody z suchych gorących skał (Hot Dry Rocks - HDR).

Opracowana metoda polega na wykonaniu otworu w litych i masywnych skałach krystalicznych, a następnie zatłaczaniu wody do otworu chłonnego i jej podziemny przepływ przez gorące skały do otworu eksploatacyjnego. Za najbardziej obiecujące uznano parametry geotermiczne w podatnym na procesy szczelinowania granitowym plutonie Karkonoszy w rejonie Karpacza, średni przyrost temperatury w tych strefach może wynosić ok. 4°C/100 m. Na głębokości 3500 m temperatura skał może wynosić ok. 145°C, a na głębokości 4000 m - ok. 165°C.

Trzeba podkreślić, że koncepcja wykorzystania energii geotermalnej może być wykorzystana wielopoziomowo poprzez zastosowanie w: energetyce, ciepłownictwie, klimatyzacji (chłód w okresie letnim), hodowli ryb ciepłolubnych, ogrodnictwie, komunikacji poprzez zapobieganiu oblodzeniu wybranych odcinków dróg oraz chodników w Karpaczu oraz w rekreacji i balneologii (dziedzina medycyny zajmująca się badaniem właściwości leczniczych wód podziemnych oraz zastosowaniem ich w lecznictwie uzdrowiskowym).

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
89
Tak
37%
Nie
43%
Nie mam balkonu
10%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę
 
Aktualności
Festiwal Światła w Cieplicach – program

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group