Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 8411
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Będzie hala produkcyjna i etaty

Wtorek, 27 września 2011, 7:39
Aktualizacja: Środa, 28 września 2011, 10:07
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Będzie hala produkcyjna i etaty
Fot. Angela
Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy budowie nowej hali produkcyjnej firmy OPSO , która teraz funkcjonuje na terenie ZREMB–u przy ul. Sobieskiego w Jeleniej Górze. Wczoraj prezes firmy odebrał od władz miasta zgodę na budowę obiektu w strefie przemysłowej. Docelowo zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie co najmniej 50 osób, czyli o 20 osób więcej niż dotychczas.

Firma OPSO (Odlewy Polimerobetonowe i System Odwodnień) produkująca elementy do odwodnień liniowych została założona w Jeleniej Górze w 2008 roku, jednak przetrwała tylko rok. Po bankructwie odkupiło ją belgijskie konsorcjum Joris Ide, które w pierwszym roku reanimowało produkcję, a już w 2010 roku zaczęło czerpać z niej korzyści. Teraz firma rozpoczyna budowę nowej siedziby, która stanie w strefie przemysłowej miasta. Cały koszt inwestycji to około 1 mln euro.

– Obiekty, które dzierżawimy od ZREMB-u , nie nadają się już do remontu i najprawdopodobniej będą wyburzane, a teren zostanie sprzedany pod obiekty wielkopowierzchniowe. W związku z tym podjęliśmy decyzję o przenosinach naszej firmy i budowie nowej siedziby. Kupiliśmy teren w strefie ekonomicznej nieopodal zakładu Zorka. Przy dużym wsparciu ze strony władz miasta i urzędników dzisiaj odbieramy pozwolenie na budowę budynku – powiedział Jacek Ratasiewicz, prezes zarządu firmy OPSO.

Hala produkcyjna stanie u zbiegu ulic Objazdowej i Spółdzielczej, a narożniku przed wjazdem do Zorki. Powierzchnia hali to 1200 m kw., a części biurowej z zapleczem socjalnym dla pracowników około 500 m kw. Prace rozpoczną się tuż po uprawomocnieniu się zgody na budowę. W tym roku przedsiębiorcy planują wykonać całą infrastrukturę ziemną czyli położyć instalację wodną, kanalizacyjną, elektryczną, ciepłowniczą oraz rozpocząć układanie fundamentów. Nowa siedziba ma być gotowa w połowie przyszłego roku.

– Produkujemy elementy do odwodnień liniowych czyli do zagospodarowania wód deszczowych. Zgodnie z nowym prawem budowlanym każdy musi zagospodarować te wody we własnym zakresie. Produkt znany jest od 50 lat. Wprowadzamy konkurencję dla niemieckiej firmy, która posiada w Polsce quasi-monopol – dodał Jacek Ratasiewicz.

Firma OPSO należy do konsorcjum Joris Ide, które posiada około 50 firm, a jego inwestycje sięgają poziomu 0,5 mld euro. W całej grupie pracuje około 3 tys. ludzi. Największą polską firmą należącą do konsorcjum jest Balex Metal z miejscowości Bolszewo koło Wejherowa.

– Miasto potrzebuje wielu małych i średnich firm, to daje gwarancję jego rozwoju. OPSO to firma z ciekawym produktem, który Jelenia Góra nawet dla własnych potrzeb kupowała od firm zagranicznych. Myślę, że w przyszłości OPSO może być dla nich konkurencyjne. Poza tym dla miasta są to nowe miejsca pracy, ale i dochód w formie podatku od nieruchomości czy prowadzonej działalności. Ważne jest również to, że kolejna firma stanie w dzielnicy przemysłowej, gdzie przybywa przedsiębiorców. Być może już niedługo będziemy mogli poinformować o kolejnych przedsięwzięciach. Inna belgijska firma, która produkuje tworzywa sztuczne jest na dość dobrze zaawansowanym poziomie rozmów z miastem – podsumował Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
709
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group