Odbudowana po pożarze w 1715 roku świątynia to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli Jeleniej Góry, będąca niegdyś częścią fortyfikacji miejskich i mająca funkcje obronne. Zachowały się zresztą otwory strzelnicze w murze kapliczki. Kaplica kryje dość skromne barokowe wnętrze, a obiekt jest kościołem pomocniczym parafii pw. Świętych Erazma i Pankracego.
Oglądając zabytek warto też zwrócić uwagę na jego elementy zewnętrzne. Poza wymienionymi otworami strzelniczymi, jednym z nich jest napis nad portalem zawierający łacińską inskrypcję wspominającą o patronce świątyni i kryjącą chronostych: ukrytą w tekście datę jej odbudowy napisaną rzymskimi cyframi. W murze umocowano także pamiątkową tablicę z okazji 850-lecia miasta, które przypadało w 1958 roku.
Dach zabytku wymaga pilnego remontu i na ten właśnie cel Sejmik Województwa Dolnośląskiego przeznaczył 90 tysięcy złotych dotacji. Pieniądze te pomogą w pokryciu kosztów wykonania nowego ceramicznego pokrycia dachowego z jednoczesnym wzmocnieniem konstrukcji więźby dachowej kaplicy świętej Anny.
Nie zanosi się tymczasem na remont przylegającej do bryły świątyni wieży Bramy Wojanowskiej. Mimo ogłoszenia kilku przetargów nie znaleziono wykonawcy, który podjąłby się prac modernizacyjnych na warunkach określonych przez miasto. Dodajmy, że trzeba w tym obiekcie zbić, a następnie uzupełnić tynki górnej części wieży, wyczyścić elewację kamienną, portal oraz obramowania okien. Zadaniem ewentualnego wykonawcy będzie też konserwacja wszystkich drewnianych elementów wieży. Odnowiony i pomalowany ma być też tynk zabytku.