Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 10962
Zalogowanych: 88
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Będzie pamiątką historii

Czwartek, 29 kwietnia 2021, 6:03
Autor: WAC
Piechowice: Będzie pamiątką historii
Fot. WAC
Staraniem samorządu w Piechowicach powstanie miejsce pamięci poświęcone funkcjonującemu w tym mieście podczas II wojny światowej obozowi pracy. Jednym z elementów ekspozycji ma być odkopany w ostatnich dniach schron przeciwlotniczy.

Obiekt znajduje się pomiędzy ulicami Przemysłową i Cieplicką, w pobliżu ogródków działkowych. Mimo upływu lat zachował się w dość dobrym stanie. Schron o długości około 60 metrów mógł pomieścić około 200 osób. Wiodą do niego trzy wejścia.

Schron w dużej części jest w bardzo dobrym stanie – mówi burmistrz Piechowic Jacek Kubielski. - Przy wejściu położonym najbliżej ulicy Cieplickiej mur jest częściowo uszkodzony i trzeba go wzmocnić. Schron jest drożny na całej długości. Nie jest też zalany wodą. W przeszłości pobliska fabryka papieru wrzuciła tu niepotrzebne wapno. Obiekt był także w całości zasypany ziemią, a wejścia śmieciami.

Odkopanie schronu jest wstępem do utworzenia w Piechowicach miejsca pamięci funkcjonujących w nim podczas II wojny światowej obozów pracy. W tym roku na ten cel miasto otrzymało dotację w wysokości 210 tysięcy złotych z programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”.

Aby to miejsce w przyszłości miało należyty wygląd i pełniło swoją rolę historyczną, nie chcemy zawężać się tylko do tego jednego fragmentu budowli z tamtego okresu - wyjaśnia J. Kubielski. - Ta przestrzeń obozowa powinna pozostać otwarta, może z zaznaczeniem zarysów fundamentów baraków. W tym celu Rada Miasta podjęła prace nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego, aby większy obszar terenu przeznaczyć na cele publiczne. Wiele też będzie zależeć od zgody radnych na nabycie większego terenu, aby można by wszystko ładnie rozplanować przestrzennie. Docelowo chcielibyśmy, aby na tym obszarze powstało założenie parkowe z oświetleniem, alejkami, ławeczkami, miejscem do parkowania. Nie zabraknie oczywiście tablic pamięci, z historią i wspomnieniem tego miejsca.

W Piechowicach podczas II wojnie światowej funkcjonowała filia Stalagu VIII A ze Zgorzelca. Więziono tu jeńców różnych narodowości - Polaków, Francuzów, Rosjan i od 1943 roku także Włochów. Według szacunków, przez obóz przewinęło się około 900 więźniów. Pracowali przymusowo w zakładzie zbrojeniowym Untersuchstation Werk Petersdorf - późniejszej Karelmie. Pod koniec 1944 roku trafił tu także transport kobiet i dzieci, wywiezionych z Warszawy po Powstaniu Warszawskim.

Twoja reakcja na artykuł?

19
73%
Cieszy
3
12%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
8%
Smuci
0
0%
Złości
2
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
610
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group