W toku prac "komisji alkoholowej" oraz wczorajszego posiedzenia Komisji Prawa, Sprawi Społecznych i Rodziny zrezygnowano z zakazu sprzedaży nocnej (chodziło o sklepy czy stacje benzynowe, nie dotyczyło lokali gastronomicznych), a także wykreślono maksymalną odległość od lokali gastronomicznych, gdzie można będzie spożywać alkohol. W tym drugim przypadku chodzi o tzw. "ogródki", które według początkowej wersji miałyby być przyległe do lokalu, jednak w odległości nie większej, niż 15 metrów.
W trakcie dyskusji starły się dwa poglądy - radnego Krzysztofa Kroczaka, który apelował o większą swobodę, m.in. aby zezwolić na sprzedaż i spożywanie w lokalach gastronomicznych na terenie targowisk. Szef Komisji PSSiR chciałby też zwiększenia liczby zezwoleń dla lokali gastronomicznych, aby nie blokować ewentualnych przedsiębiorców.
Odmienne zdanie w tej kwestii miał Józef Rypiński, który apeluje, aby nie można było sprzedawać alkoholu w odległości minimum 50 metrów od miejsc szczególnie chronionych (przedszkola, szkoły, kościoły), jednak w projekcie znalazła się odległość 10 metrów, bowiem już teraz niektóre punkty - licząc od drzwi do drzwi - znajdują się w odległości kilkunastu metrów. Jak zaznaczono, pomysł radnego Rypińskiego by skutkował brakiem kolejnych zezwoleń dla około 10 punktów, które już prowadzą działalność.
Jeszcze kilka tygodni temu inny radny Miłosz Kamiński poprzez portal społecznościowy starał się zasięgnąć opinii mieszkańców o ewentualnym dopuszczeniu spożywania alkoholu w wyznaczonych miejscach - taką możliwość daje znowelizowana ustawa. Wśród przykładów pojawiały się m.in. "błonia" u zbiegu Sobieskiego i Jana Pawła II, czy grill miejski w parku na Wzgórzu Kościuszki, jednak póki co - nie przewiduje się wyznaczenia takich miejsc. Warto zaznaczyć, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni podczas dzisiejszej (28.08) sesji, a bez względu na ostateczny kształt uchwały, w przyszłości będzie mogła jeszcze być zmieniona.