Karkonoski Park Narodowy poinformował o odkryciu w Karkonoszach nowych gatunków jastrzębców - roślin z rodziny astrowatych.
Trzy nowe gatunki występują jedynie w naszych górach. Są to jastrzębce: łomniczkowe, Boratyńskiego i czarnoparasolowe. Odkrył je i opisał profesor Zbigniew Szeląg z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Z rozróżnianiem jastrzębców jest wiele problemów – informuje KPN. - Tworzą one wiele gatunków lokalnych, a na przykład jastrzębiec alpejski jest opisywany jako gatunek zbiorowy. Mieści się pod tą nazwą wiele wąsko rozumianych gatunków, których rozróżnienie dla niespecjalisty jest niezmiernie trudne.
Ogółem według szacunków rodzina jastrzębców obejmuje od ok. 4,2 tys. do prawdopodobnie ok. 9 –10 tys. gatunków. Tylko ich część stanowi tzw. gatunki główne, podczas gdy większość to ich mieszańce. W niektórych ujęciach systematycznych część gatunków (ok. 250) wyodrębnianych jest w osobny rodzaj kosmaczek. Przedstawiciele rodzaju występują na całym świecie, z wyjątkiem Australazji.