Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa publicznego, na drogach, pożarowego, w górach, na akwenach wodnych i potokach, w górach, w szkole i rodzinie, o ochronę zdrowia oraz ochronę środowiska.
- W moim przekonaniu najważniejszym z tych zadań jest zwiększenie bezpieczeństwa w szkołach, ponieważ narkotyki stają się wśród młodzieży coraz większym problemem. Mamy na ten temat dużo zgłoszeń – twierdzi Andrzej Marczak.
Prowadzone będą m.in. tzw. „stoliki oświatowe”, a także warsztaty dla dzieci i rodziców z zakresu przeciwdziałania patologiom społecznym oraz dla młodzieży z zakresu uzależnień.
- Kolejnym problemem jest bezpieczeństwo na drogach – mówi Andrzej Marczak. By to poprawić, w na lata 2014-2016 zaplanowano w Jeleniej Górze m.in. przebudowę sygnalizacji ulicznej na skrzyżowaniu ulic Ogińskiego z Różyckiego, budowę ciągu pieszo-rowerowego od ulic Karłowicza do Jana Pawła II, kanalizacji deszczowej przy ul. Chłopskiej i Lotnictwa, węzłów przesiadkowych na ul. 1 Maja, Łomnickiej i Podgórzyńskiej oraz opracowanie dokumentacji i budowę wiaduktu kolejowego nad linią Jelenia Góra – Zgorzelec w ciągu ul. Goduszyńskiej.
Warto wymienić programy, które mają poprawić bezpieczeństwo publiczne tj. „Jestem kibicem przez duże K”, „Stop rower oznakowany”, „Bezpieczne Osiedle” , „Stop wagarom, wybieram szkołę”, „Certyfikat bezpieczeństwa”, które zakładają rozmowy i warsztaty prowadzone przez policjantów.