Jeden cykl warsztatów dla osób niepełnosprawnych, poszukujących pracy obejmie zajęcia z rozwoju zawodowego składające się z dwóch części: warsztatów komunikacji społecznej z elementami grupy wsparcia oraz grupowe poradnictwo zawodowe.
Drugi cykl będzie przeznaczony dla osób niewidomych i niedowidzących, którzy nauczą się poruszania na wózku inwalidzkim i o białej lasce. Przez okres pięciu miesięcy po trzydzieści godzin miesięcznie dziesięcioosobowa grupa przejdzie szkolenie z zakresu orientacji przestrzennej oraz czynności dnia codziennego.
Osoby uczestniczące w warsztatach nauczą się zasad bezpiecznego przygotowania posiłków, posługiwania się ostrymi narzędziami kuchennymi, korzystania z telefonu, igły z nitką czy płynnego liczenia pieniędzy przez dotyk. Trzecie działanie, które będzie się odbywać w domu uczestnika będzie dotyczyło szkoleń obsługi komputera z programem udźwiękawiającym. Będą też zajęcia nauki mowy zastępczej.
– Celem głównym tego projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna oraz poprawa funkcjonowania psycho- fizycznego osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych zamieszkałych głównie na terenie miasta i powiatu jeleniogórskiego, a także na terenie powiatów lubańskiego, złotoryjskiego, kamiennogórskiego i zgorzeleckiego – mówi Monika Żak z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, koordynator projektu.
Formularze zgłoszeniowe do projektu będą dostępne już niebawem na stronie internetowej Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Po ostatecznej dacie składania formularzy komisja rekrutacyjna wyłoni osoby zakwalifikowane do udziału. Zajęcia rozpoczną się w czerwcu i zakończą się w listopadzie br. Wartość całego projektu to niemal 46 tys. zł, z czego 40 tys. zł stanowi dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, a pozostała kwota z pochodzi ze środków KSON.