W Jeleniej Górze pod Książnicą Karkonoską zgromadzili się aktorzy, studenci, nauczyciele, osadzeni w areszcie oraz zwykli mieszkańcy, których łączyło wspólne hobby. - Młodzież niechętnie sięga po papierowe wydania książek, wolą e-booki, audiobooki. Jest okazja sięgnąć do tajemniczej, papierowej książki – jest ku temu okazja i ta akcja temu służy – powiedziała dyrektor Książnicy Karkonoskiej Danuta Sawicz.
Pod biblioteką przy ul. Bankowej zgromadziła się grupa zwolenników tradycyjnej formy poszerzania wiedzy. Można było pójść w barwnym korowodzie i zrobić sobie zdjęcie z Wokulskim, czy Izabelą Łęcką.
Inicjatywa jak najbardziej słuszna – ocenił jeden z polonistów uczestniczących w akcji. Są takie dzieła w literaturze, w tym moim zdaniem „Lalka” – które powinny być na stałe wpisane w kanon lektur. Warto, żeby uczniowie zapoznali się z czymś takim jak powieść w powieści – argumentuje.
Dzień wcześniej Narodowe Czytanie „Lalki” propagowali uczniowie i mieszkańcy Kowar, którzy spotkali się przed siedzibą Stowarzyszenia Miłośników Kowar. Akcję zorganizował Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Lema.