- Obecna lokalizacja COK uniemożliwia sprawne przeprowadzenie sprawy, chociażby ze względu na brak miejsc parkingowych – argumentuje K. Sikora. Niejednokrotnie, dla wielu mieszkańców, wyjazd do urzędu wiąże się z koniecznością wzięcia dnia wolnego w pracy – kontynuuje. Dodatkowo wprowadzenie popołudniowych godzin pracy COK, w sposób znaczny usprawniłoby funkcjonowanie wydziału, a mieszkańcy mogliby ważne dla siebie sprawy załatwiać np. przy okazji codziennych zakupów – dodaje radny Sikora.
W odpowiedzi prezydent Marcin Zawiła nie wyklucza takiego rozwiązania, jednak w niepełnym zakresie. - Z uwagi na względy ekonomiczne oraz zakres zadań Centrum Obsługi Klienta, w ramach którego funkcjonuje stanowisko architektury, stanowisko gospodarki nieruchomościami i geodezji oraz ewidencja działalności gospodarczej, niemożliwe jest przeniesienie COK w całości do proponowanej lokalizacji – odpowiada prezydent Jeleniej Góry. Jednak jak zaznacza, rozważana jest możliwość zastosowania podobnego rozwiązania, polegającego na wyznaczeniu pracowników z Wydziału Obsługi Mieszkańców oraz z Wydziału Komunikacji, którzy wykonywaliby swoje obowiązki na terenie galerii handlowej, w specjalnie przygotowanym i wyposażonym punkcie obsługi klienta.
Umiejscowienie punktu obsługi klienta w galerii handlowej niewątpliwie ułatwiłoby obsługę klientów Urzędu, jednakże zastosowanie tego rozwiązania w praktyce jest utrudnione z uwagi na konieczność dokonania pewnych uzgodnień z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych – stwierdził włodarz miasta. Obsługa klientów przez pracowników Wydziału Obsługi Mieszkańców oraz Wydziału Komunikacji wiąże się bowiem z wykorzystaniem programu do edycji oraz przetwarzania danych gromadzonych w Systemie Rejestrów Państwowych ŹRÓDŁO oraz Systemu Informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) funkcjonujących na dedykowanych łączach. Każde przeniesienie lokalizacji stanowisk, wykorzystujących ww. programy, wymaga uzyskania zgody MSW, co jest procesem długotrwałym i wymagającym załatwienia wielu formalności – dodaje M. Zawiła.
Reasumując, prezydent podkreśla, że propozycja jest godna uwagi, ale trudna do realizacji, jednakże z uwagi na ewentualne korzyści dla klientów Urzędu nie wyklucza przyjęcia takiego rozwiązania w przyszłości.
Jak przyznaje radny Rady Miejskiej Jeleniej Góry Konrad Sikora, inspiracją dla kolejnej inicjatywy, którą podjął był Kongres Ruchów Miejskich, w którym uczestniczył pod koniec września br. w Gorzowie Wielkopolskim. To właśnie tam padało wiele pomysłów dotyczących funkcjonowania i rozwoju polskich miast oraz demokracji lokalnej. Młody samorządowiec spotkał się tam m.in. z prezydentami Gorzowa Wlkp., Poznania, czy Słupska.
Miałem potrzebę pojechać, posłuchać, podyskutować z ludźmi nazywanymi "prezydentami zmiany". Podczas debaty pytałem o dobre rozwiązania funkcjonujące już w samorządach. Temat COK w galerii handlowej jest przykładem takiego rozwiązania – tłumaczy kandydat Nowoczesnej w wyborach parlamentarnych.