Wśród gości byli m. in. senator RP Krzysztof Mróz, zastępca dyrektora departamentu zdrowia MSWiA, Maja Milewska, liczni samorządowcy z miasta i Powiatu Karkonoskiego z prezydentem Jeleniej Góry Jerzy Łużniakiem na czele, dyrektorzy gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz placówek służby zdrowia z regionu a także przedstawiciele służb podległych MSWiA.
Konferencję otworzył dyrektor Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Jeleniej Górze Paweł Majcher. Poinformował, że Sudeckie Centrum Zdrowia Psychicznego w Jeleniej Górze działa w ramach Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Jeleniej Górze przy ul. Cieplickiej 69-71 od 1 listopada 2022 r. Wszyscy dorośli mieszkańcy Jeleniej Góry, powiatu karkonoskiego oraz powiatu kamiennogórskiego mogą się tam zwrócić po bezpłatną, kompleksową pomoc w zakresie zdrowia psychicznego. Dodał on, że w planach jednostki jest rozbudowa szpitala o nowy budynek, w którym powstanie oddział psychiatrii.
Dzięki uruchomionemu w Jeleniej Górze Centrum Zdrowia Psychicznego wszyscy mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej objęci są bezpłatną, łatwo dostępną opieką w zakresie zdrowia psychicznego. Ważne, że osoby potrzebujące pomocy mogą udać się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego o każdej porze dnia i nocy - powiedział senator Krzysztof Mróz.
Podczas oficjalnej inauguracji wykład o działalności systemu centr psychologicznych wygłosiła Izabela Ciuńczyk, dyrektor Środkowopomorskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, podobnej placówki działającej w Koszalinie. „Centra zdrowia psychicznego zrewolucjonizowały opiekę psychiatryczną. Opierają się o lokalność, co daje możliwość szybkiej reakcji na pojawiające się wśród mieszkańców problemy.” - powiedziała Izabela Ciuńczyk.
Sudeckie Centrum Zdrowia Psychicznego oferuje kompleksową opiekę psychologiczną w ramach której znajduje się punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, poradnie zdrowia psychicznego, dzienny oddział psychiatryczny oraz zespoły leczenia środowiskowego. Cieplicki ośrodek jest jednym z 85 podmiotów realizujących świadczenia w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego w całym kraju.
W ramach pilotażowego projektu w siedzibie szpitala działa całodobowy punkt konsultacyjno-koordynacyjny, do którego każda osoba mająca problemy może zgłosić się z prośbą o pomoc. W punkcie 24 godziny na dobę dyżuruje psycholog oraz personel biały, który udziela każdej zgłaszającej się osobie niezbędnej pomocy i, w razie potrzeby, kieruje na dodatkowe konsultacje. Podobne punkty działają od godz. 8.00 do 18.00 także w Kowarach i Kamiennej Górze.
Po zakończeniu programu pilotażowego, w grudniu 2023 r. Sudeckie Centrum Zdrowia Psychicznego będzie nadal funkcjonowało, ale już w oparciu o kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia.