Halowa wicemistrzyni świata i wicemistrzyni Europy w lekkoatletycznym wieloboju z roku 2022 roku termin porodu ma wyznaczony jeszcze na koniec stycznia. Pod koniec lutego planuje wziąć udział w grupowaniu i jak najlepiej przygotować się do tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
Treningi Adrianny Sułek-Schubert w 9. miesiącu ciąży (FB: Adrianna Sułek):
https://www.facebook.com/ada.heptathlete/videos/2244445605934806
https://www.facebook.com/reel/919821502825741
- Zdarzają się osoby wścibskie i zazdrosne, które lubią wtykać nos w nie swoje sprawy. Tylko że ja nie zmienię przygotowań do igrzysk w Paryżu po wpisie jakiegoś Janusza, który mówi, że to, co robię, jest nienormalne i szkodzi dziecku! Otaczam się bliskimi ludźmi i nie podejmuję decyzji sama. Konsultuję je przede wszystkim z trenerem i fizjoterapeutką. A w obecnym treningu angażuję te mięśnie, które nie szkodzą rozwojowi synka. Nie odczuwam też żadnego dyskomfortu czy bólu. Trzeba wykorzystywać wiedzę, a nie być Zosią Samosią - powiedziała Adrianna Sułek-Schubert w rozmowie z portalem przegladsportowy.onet.pl.
O wszystkim decyduje jednak sama kobieta oraz lekarz prowadzący ciążę. Wszelkie poradniki oraz opinie też różnie przedstawiają treningi w tak zaawansowanej ciąży - w III trymestrze, a w tym przypadku w 9. miesiącu. Oto niektóre porady:
Na bardziej intensywny wysiłek może pozwolić sobie ta przyszła mama, która systematycznie uprawiała sport przed ciążą, niż ciężarna, która dotąd ograniczała swoją aktywność do zmiany kanałów w telewizorze za pomocą pilota.
Jogging powinno się traktować jako wsparcie ciała i zdrowia, a także przygotowanie do zbliżającego się porodu. Uważa się bowiem, że bieganie w ciąży poprawia komfort ciężarnej, a dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo krótkiego i łatwego w przebiegu rozwiązania.
Lekarze i specjaliści zgodnie twierdzą, że jeśli kobieta ma doświadczenie w bieganiu i regularnej aktywności fizycznej oraz nie ma żadnych przeciwwskazań, biegać w ciąży może aż do końca drugiego trymestru.
Bieganie to aktywność, która jest uważana za bezpieczną w czasie ciąży, o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich oraz gdy sport ten był wcześniej regularnie uprawiany. Warto przy tym pamiętać, że ćwiczenia w tym czasie mają za zadanie podtrzymywać kondycję, którą udało się wypracować kobiecie przed ciążą.
Bieganie w II i III trymestrze nie jest już tak niebezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka, niemniej staje się coraz mniej komfortowe. Zwiększa się waga, co negatywnie wpływa podczas biegu na stawy. Coraz większy brzuch oraz piersi mogą się okazać trudne do opanowania – potrzebne są tutaj profesjonalna bielizna oraz odzież sportowa dla kobiet w ciąży. Powiększający się brzuch zmniejsza przestrzeń dla przepony, stąd płytszy oddech – o zadyszkę łatwo nawet podczas chodzenia, a co dopiero w czasie biegu. W ostatnich tygodniach ciąży bieganie jest już nie tylko niewskazane, ale wręcz zabronione.