Łukasz Podkański, zastępca komendanta Straży KPN, zdradził, że bardzo często karane są osoby zbierające jagody w parkowych lasach. Każdy przyłapany może odmówić przyjęcia mandatu, ale wtedy sprawa trafia do sądu.
Wytrawni jagodziarze nie boją się jednak restrykcji. Nie bacząc na zakazy zapuszczają się w głęboki las i z pomocą „kombajnów” napełniają zbiorniki owocami. Często docierają w takie rejony parku, do którego rzadko udają się pracownicy, ponieważ np. trwa tam okres lęgowy ptaków. Oprócz tego rozdeptują torfowiska, pozostawiają resztki jedzenia. Korzystając z grzebieni, uszkadzają krzaczki, które potem mogą nawet przez kilka lat nie owocować. W Czechach strażnicy leśni współpracują z policją. Po czeskiej stronie nie wolno zejść z wytyczonego szlaku. Gapowicze za swą nieuwagę mogą zapłacić nawet 10 tysięcy koron i czeka ich rozprawa administracyjna.
Tymczasem zbieranie i handel owocami runa leśnego to sposób na podreperowanie budżetu domowego dla wielu mieszkańców Jeleniej Góry i okolic. Należy do nich pan Zbyszek z Podgórzyna (prosi o anonimowość). Do lasu chodzi bardzo często i to na czeską stronę. Stara się jedynie, aby nie natknąć się na czeskich strażników, ponieważ z nimi nie można dojść do porozumienia.
Twierdzi, że nawet jeśli ktoś otrzyma karę 250 zł, a jest dobrym zbieraczem, to nie będzie to dla niego zbyt duża strata. – Najbardziej zaprawieni w boju potrafią zarobić w ciągu dnia nawet 600 złotych. Są to jednak osoby, które mają po pierwsze swoje miejsca, dobre maszynki i rozbudowaną sieć pomocników. Jagody można sprzedać w skupie. Muszą być czyste i nie przebrane. Oczywiście za przebrane jagody otrzymuje się wyższą cenę.
Pani Krystyna z Jeleniej Góry zdradziła, że jeśli zbiera dużo litrów dziennie, to nie opłaca jej się przebierać jagód przed sprzedażą w skupie. Czasami po zejściu z gór w pewnych miejscach stoją samochody z napisem skup jagód. Nie trzeba ich wtedy nieść do domu. Od razu można pozbyć się towaru. – Kiedyś to nawet dzieciaki chodziły na jagody przez dwa tygodnie i zarabiały na wakacje, dzisiaj jest ich coraz mniej. Może jest to zbyt ciężka praca dla nich? Trzeba korzystać, bo sezon jagodowy jest krótki, a pieniądze trzeba zarobić – dodaje pani Krystyna.
Ludzie, których „żywi” las, nie mogą się już doczekać wysypu grzybów. Liczą, że tegoroczny – z uwagi na mokrą wiosnę i gorące lato – będzie wyjątkowo obfity. Zakazami się nie przejmują. Troską o przyrodę – też nie.