Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie "Grono" po raz kolejny łączy oba narody poprzez wspólne spotkania, warsztaty i rozmowy. W "Chacie za Wsią" odbył się piknik integracyjny.
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zmienił pracę lub przeprowadził się do nowego domu w innej części miasta, czy do innej miejscowości. I każdy, kto stanął w obliczu takich zmian, wie, że nie jest łatwo znaleźć przyjaciół w nowym miejscu, dostosować się i czuć się komfortowo. Żyjemy w trudnych czasach, w których wielu Ukraińców musiało opuścić swoje domy wbrew własnej woli i zmienić nie tylko miejsce pracy, miasto, w którym mieszkali, ale nawet kraj. Musieli przestawić się na zupełnie inne społeczeństwo, z innym dziedzictwem kulturowym, językiem i tradycjami. To jest bardzo trudne wyzwanie - powiedziała Tetiana Kartseva, pełnomocniczka prezydenta Jeleniej Góry do spraw uchodźców.
Jak podkreśla Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie “Grono", celem jest promowanie integracji Ukraińców w Polsce.
W tym celu odbył się piknik integracyjny. Zaprosiliśmy chętnych Polaków i Ukraińców i w sumie było nas ponad 70 osób. Wszyscy goście mieli okazję nie tylko poznać się nawzajem, ale także wspólnie zaśpiewać polskie i ukraińskie piosenki, znaleźć kolegów zawodowych i podzielić się doświadczeniami oraz nawiązać ciekawe kontakty - relacjonują organizatorzy.
Graliśmy w gry integracyjne, opowiadaliśmy o swoim życiu, dzieliliśmy się planami, marzeniami. Dzieci spędzały czas na warsztatach i zabawach. Na poczęstunek przygotowaliśmy tradycyjne polskie dania, jak bigos, zupa gulaszowa, smalczyk, karkówka. Natomiast panie z Ukrainy przyniosły swoje wypieki - powiedziała T. Kartseva.
Jako temat minilekcji przygotowany przez Fundacja Ukraina, wzięliśmy różnice międzykulturowe. Ale już w trakcie wykładu zdecydowaliśmy się, że skupimy się na tym, co nas łączy. Dużo ciepłych słów było powiedzianych dla Miasta Jeleniej Góry, które stało się naszym drugim domem. Poznaliśmy się z różnych nowych stron. Piknik został zorganizowany w ramach projektu Małych Inicjatyw z Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw od Dolnośląskie Małe Granty przez Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych przy wsparciu Rotary Club Jelenia Góra / RC Jelenia Góra. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przybyli na to spotkanie, dążymy do znalezienia nowych sposobów, aby wzajemne zainteresowanie między Polakami i Ukraińcami rosło, a jednocześnie ułatwiało życie, pełni nadziei, że zmiany w Polsce i na Ukrainie są możliwe - dodała T. Kartseva.