Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11291
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czy Jeleniej Górze grozi to, co na Pomorzu?

Piątek, 25 sierpnia 2017, 8:08
Aktualizacja: Sobota, 26 sierpnia 2017, 7:10
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Czy Jeleniej Górze grozi to, co na Pomorzu?
Fot. Paweł Guszała/UM
Z 11 na 12 sierpnia w północnej Polsce wiatr zmiótł tysiące hektarów lasów, zniszczonych zostało setki gospodarstw domowych, a co gorsze – zginęli ludzie. Po dramatycznych doświadczeniach z województwa pomorskiego warto sprawdzić, jak w tym aspekcie wygląda Jelenia Góra. Czy grozi nam powielenie błędów?

W Jeleniej Górze najbardziej aktualne informacje pogodowe otrzymuje Wydział Zarządzania Kryzysowego, który stale analizuje je i w razie konieczności powiadamia odpowiednie służby o ewentualnym zagrożeniu. Tak jest w wielu miastach i miasteczkach na terenie naszego kraju. Problem zaczyna się po zamknięciu urzędów, wówczas informacja o zbliżającym się niebezpieczeństwie zazwyczaj nie jest przekazywana dalej, w efekcie czego mieszkańcy nie są w porę ostrzegani. Niestety, ale o skutkach takiego podejścia bardzo dotkliwie przekonano się ostatnio na Pomorzu.

Postanowiliśmy sprawdzić jak to wygląda na naszym terenie? - Zarządzanie Kryzysowe na bieżąco jest informowane o prognozowanej pogodzie dla Dolnego Śląska – tłumaczy Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – „Po godzinach” w Jeleniej Górze dyżurny Straży Miejskiej otrzymuje te wiadomości i w razie konieczności alarmuje dalej odpowiednie służby, tak więc u nas ten system jest zorganizowany całodobowo – podkreśla Marcin Zawiła.

O tym,jak gwałtowna i destrukcyjna potrafi być pogoda jeleniogórzanie przekonali się w 2012 roku kiedy przez nasze miasto przeszła nawałnica. Jej skutki najbardziej odczuli mieszkańcy Maciejowej, gdzie wielka woda zalała kilkanaście domów i zerwała most na głównej drodze. Wówczas nie zdążono poinformować ich o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Dzisiaj byłoby to dużo prostsze, dzięki systemowi bezpośredniego ostrzegania i informowania mieszkańców. Osoby, które zgłoszą akces w Wydziale Zarządzania Kryzysowego lub po prostu ściągnął aplikację na smartfony BLISKO będą otrzymywać wiadomości o zagrożeniach pogodowych oraz innych sytuacjach kryzysowych za pośrednictwem komunikatów, wiadomości e-mail lub fax. Z takiej możliwości korzysta już ponad 3 tysiące naszych mieszkańców. Trzeba przyznać, że w porównaniu do liczebności takiego miasta jak Jelenia Góra to bardzo mało.

Czasem przewidywanie zjawisk atmosferycznych bądź sytuacji kryzysowych jest bardzo trudne, dlatego system nie jest bezbłędny. Informuje o zjawiskach pogodowych, które nie następują, bądź ich siła jest znacznie mniejsza niż prognozowano w komunikacie. - Czasami zjawiska meteorologiczne są nieprzewidywalne, ale nawet jeśli będą służyć temu, że weźmiemy ze sobą parasol to przecież nic się nie stanie, a ważna jest ta świadomość możliwości zmiany warunków atmosferycznych – usłyszeliśmy w Wydziale Zarządzania Kryzysowego.

Aby otrzymywać komunikaty o pogodzie oraz sytuacji kryzysowej w Jeleniej Górze warto ściągnąć bezpłatną aplikację na smarfona „BLISKO”. Jej instalacja zajmuje kilka minut a korzyści z jej posiadania są nie do przecenienia. Warto się przekonać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
631
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group