Organizatorami debaty realizowanej we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego było Centrum Historii Zajezdnia, a partnerem wydarzenia - Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego.
Wczorajsza debata była pierwszą z cyklu czterech spotkań poświęconych historii najnowszej regionu, jego tożsamości oraz kulturze. Kolejne odbędą się w Legnicy, Wałbrzychu oraz we Wrocławiu. W spotkaniu brali udział: prof. Joanna Nowosielska-Sobel z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Piotr Gryszel z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Filia w Jeleniej Górze, dr Józef Zaprucki z Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych, Ivo Łaborewicz z Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Oddział w Jeleniej Górze oraz Stanisław Firszt z Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego/Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry.
Podczas cyklu debat chcemy rozmawiać o Dolnym Śląsku, bardzo zróżnicowanym i zmieniającym się - mówi moderator debaty Marek Szejda. - Różne tereny, różne społeczności, różne historie. Podczas spotkania skupimy się na powojennej historii regionu jeleniogórskiego, co tutaj się działo, jakie tutaj były ważne daty i co kształtuje tożsamość miasta i regionu. Pochylimy się zwłaszcza na latach 1945 – 46, czyli okresie pionierskim, 1958 roku kiedy to powstały tzw. tezy jeleniogórskie, tworzeniu się województwa jeleniogórskiego w 1975 roku oraz przemian po 1989 roku.
Dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze Julita Izabella Zaprucka bardzo się cieszyła, że to właśnie kierowana przez nią instytucja była miejscem zdarzenia.
To bardzo ważne, że Muzeum Karkonoskie jest miejscem, gdzie rozpoczyna się cykl debat – mówi J.I. Zaprucka. - Debata jest w końcu sztuką spojrzenia na wydarzenia historyczne z różnych perspektyw co prowadzi do lepszego ich zrozumienia. Bez zrozumienia nie ma tego co nazywamy budowaniem tożsamości i patriotyzmu lokalnego.