Spotkanie odbywało się w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym KPN w Sobieszowie. Celem była m.in.: wymiana dobrych praktyk między organizacjami, prezentacja dotychczasowych działań, osiągnięć Ogólnopolskiej Sieci Turystyki Wytchnieniowej oraz wypracowanie rozwiązań dotyczących planowania i realizacji imprez turystycznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Jak podkreślano, te szczególne potrzeby dotyczą nie tylko osób z niepełnosprawnościami ale także np.: rodziców z małymi dziećmi w wózkach, osób starszych, a także które czasowo utraciły pełną sprawność w poruszaniu się np.: po kontuzjach lub będących w procesie rehabilitacji.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele zarówno organizacji pozarządowych tj.: stowarzyszenie „Zacięcie” z Krakowa, zajmujące się organizacją zajęć wspinaczkowych dla osób z niepełnosprawnościami, Fundacja „Czasami” z Bolesławca organizująca wyjazdy dla rodziców dzieci z niepełno sprawnościami, w ramach turystyki wytchnieniowej, „Polska Górom” z Wrocławia, propagująca aktywne formy wypoczynku, spędzania czasu wolnego przez dzieci, młodzież, dorosłych ze szczególnymi potrzebami, Zarządu Głównego PTTK, który sukcesywnie stara się dostosowywać swoje obiekty, tak, by w pełni spełniały zasady dostępności, ponadto przedstawiciele taki podmiotów jak: Koleje Śląskie, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Referatu Promocji Miasta Szklarskiej Poręby. Wszyscy uczestnicy mocno podkreślali potrzebę współpracy różnych środowisk, organizacji, instytucji ale i wolontariuszy i rodzin, osób dotkniętych jakąś formą niepełnosprawności, tak by osoby te mogły w pełni korzystać z wszelkich zajęć, form aktywności, które leżą w kręgu ich zainteresowań i czynią ich życie pełnym, radosnym i twórczym. Kolejnym ważnym tematem, był też temat takiego organizowania zajęć, wypoczynku, by prowadziły one do usamodzielnienia się, w zakresie możliwym dla poszczególnych osób.
Wizyta miała charakter dwudniowy i na niedzielę zaplanowano realizację wycieczki w góry z osobami z niepełnosprawnościami i ich rodzinami, w myśl realizowanego również przez podmioty Ogólnopolskiej Sieci Turystyki Wytchnieniowej projektu „Łączą nas góry”.