Poniedziałek, 13 stycznia
Imieniny: Bogumiły, Weroniki
Czytających: 11223
Zalogowanych: 75
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Dłużej pośpimy i dłużej popracujemy

Sobota, 30 października 2010, 8:29
Aktualizacja: 12:00
Autor: TEJO/Angela
JELENIA GÓRA/KRAJ: Dłużej pośpimy i dłużej popracujemy
Fot. TEJO
W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu zimowego cofając wskazówki zegara o godzinę z 3 na 2. Dla wielu oznacza to dłuższe wylegiwanie się w łóżkach, ale są i tacy, którzy będą musieli godzinę dłużej pracować.

Ci ostatni to głównie przedstawiciele rozmaitych służb oraz osoby, które pracują w systemie 12 godzin na dobę. W ostatni weekend października będą musieli na stanowiskach spędzić o godzinę dłużej.
Jak mówi Mirosław Kocuba, kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze, nikt pracownikom medycznym, policjantom, strażnikom czy pracownikom ze zmiany nocnej nie zrekompensuje nieprzespanej godziny. Jednak w zamian za to, wszyscy, którzy będą dzisiaj pracować o godzinę dłużej powinny dostać za to odpowiednie wynagrodzenie lub czas wolny. Pamiętać musi o tym każdy pracodawca.

- W wyniku zmiany czasu z letniego na zimowy pracownicy świadczący wówczas pracę w nocy zamiast 8 godzin przepracują 9. Dodatkowo przepracowana przez nich godzina będzie godziną nadliczbową. Przepracowaną ponad normę godzinę pracodawca powinien pracownikowi zrekompensować. Może to zrobić na dwa sposoby: poprzez oddanie czasu wolnego albo wypłacenie dodatku.

Jeżeli pracownik nie odbierze czasu wolnego za przepracowaną godzinę nadliczbową, pracodawca powinien mu wypłacić za nią - oprócz normalnego wynagrodzenia - dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia. Dodatek w takiej wysokości przysługuje bowiem za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy – mówi Mirosław Kocuba, kierownik PIP. W przypadku zmiany czasu z zimowego na letni natomiast, kiedy pracownicy pracują nie 8 ale 7 godzin pracodawca ma obowiązek zapłaty za osiem godzin pracy.

Po wprowadzeniu czasu zimowego wcześniej zrobi się jasno, ale też wcześniej zapadnie zmrok. Policjanci przypominają pieszym, że warto zadbać o odblaskowe elementy ubioru. W zapadających już wieczorem ciemnościach częściej bowiem dochodzi do wypadków i kolizji, na które narażeni są ludzie poruszający się ulicami, zwłaszcza tam, gdzie nie ma chodników. Stróże prawa apelują także do cyklistów, aby pamiętali o włączaniu oświetlenia na jednośladach,

Zmiany czasu z letniego na zimowy (i odwrotnie) prowadzone są zgodnie z rozporządzeniem rządowym z 2004 roku. Stosuje się je w większości krajów na świecie (poza Japonią). Czasowe „manipulacje” źle odczuwają ludzie o ustabilizowanym trybie życia. Potrzebują czasami kilku dni, aby „przestawić” swój zegar biologiczny na nowy rytm. Czas letni powróci w ostatni weekend marca przyszłego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
158
Co parę dni po parę litrów
9%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
8%
Raz w miesiącu do pełna
39%
Różnie, to zależy
44%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Druhowie wymienią sprzęt zniszczony w powodzi
 
112
Na drogach zginęły 143 osoby!
 
Aktualności
W Sosnówce na ukończeniu
 
112
Cztery osoby ranne w wypadku drogowym w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group