Grupa uczestników działań była bardzo zróżnicowana wiekowo – od 5-6 latków do siedemnastolatków i każdy mógł znaleźć w bogatym programie coś dla siebie. Większość działań odbywała się tak, jak dzieci najbardziej lubią - w terenie.
Młodzi mieszkańcy gminy mogli uczestniczyć m.in. w 5-dniowych zajęciach survivalowych prowadzonych przez instruktorów z fundacji „Dzika Droga”. Każdego dnia odbywały się warsztaty, będące często okazją do pokonywania własnych słabości i wypróbowania sił w nowych wyzwaniach.
Nie było nudy
W połowie lipca 30 dzieci było na dwudniowej wycieczce do Chatki Górzystów w Górach Izerskich. Kilka dni później świetlicowa ekipa pojechała na Festiwal Teatrów Ulicznych, a w kolejnym tygodniu był pięciodniowy wyjazd do Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamandra” w Myśliborzu. Tam dzieci zdobywały nowe umiejętności na warsztatach rękodzielniczych, przyrodniczych i ekologicznych. Popołudnia były czasem relaksu, a ponieważ pogoda dopisywała, dzięki rodzicom uczestniczącym w wyjeździe, dwukrotnie zorganizowane zostały wycieczki na basen w pobliskim Jaworze. W sierpniu odbyły się również dwie nieco dalsze wyprawy do centrów rozrywki – Parku Mirakulum (w Czechach k/Pragi) oraz Tajemniczej Krainy Turisede (w Bielawie Dolnej przy granicy z Niemcami), gdzie przez wiele godzin można było korzystać z różnorodnych urządzeń i nie było czasu na nudę.
Jak ryby w wodzie
W lipcu dzieci wróciły bardzo zadowolone z wodnego placu zabaw w Lubaniu, a w sierpniu skorzystały z oferty Cieplickich Term. Były też podczas wakacji smakowite warsztaty, które na terenie Kościoła Zielonoświątkowego poprowadził zaprzyjaźniony ze świetlicą Robert Tepiński – mistrz robienia pizzy. Każdy uczestnik warsztatów mógł skomponować dla siebie pizzę wg własnego pomysłu.
Zrobiły skrzynki na skarby
Przez całe wakacje realizowany był projekt "Bliżej natury, bliżej siebie" dzięki dofinansowaniu zdobytemu w konkursie Stowarzyszenia Odra-Niemen. Poza wycieczkami zorganizowano kilka warsztatów pracy z emocjami z psychologami pracującymi w poradni psychologicznej w Radomierzu. Podczas warsztatów, w ramach arteterapii dzieci wykonywały m.in. skrzynki na wakacyjne skarby, instrumenty muzyczne, mandale - łapacze snów. W ramach kontaktu z naturą, podczas wycieczek odbyło się kilka zajęć rozwijających rozpoznawanie emocji u siebie i innych, ćwiczone były m.in. uważność, kreatywność, metody radzenia sobie z trudnymi emocjami, radzenie sobie ze stresem, presją.
Z alpakami na Ty
Bardzo pomocny w realizacji celów projektu był kontakt ze zwierzętami. Podczas dwóch wycieczek dzieci spotkały się w Wieściszowicach z alpakami, a kilka dni później w Strużnicy mogły pojeździć na koniach. Dzięki kolejnemu dofinansowaniu - w programie „Działaj Lokalnie” w sierpniu odbyło się pięć wycieczek, w tym cztery w pasma górskie znajdujące się na tym terenie – Góry Ołowiane, Rudawy Janowickie, Karkonosze, Góry Izerskie oraz do Bukowca.