Pierwotnie planowano, aby wystawę można było oglądać do 10 maja br., jednak ze względu na zamknięcie placówki przy ul. Matejki, nikt - poza pracownikami - nie miał okazji, aby podziwiać dzieła sztuki nowoczesnej.
Temat jest dosyć socjologiczno-psychologiczny, a także odnoszący się do tego, co dzieje się na świecie w relacjach damsko-męskich. Następuje pewna zmiana ról - kobiety, które do tej pory funkcjonowały w patriarchacie, zaczynają grać pierwsze skrzypce. To również przemiana mentalna, bo mężczyzna robi się kruchy, delikatny i zwraca się do sfer życia, które do tej pory były przypisane kobietom - powiedziała Bożena Danielska z Muzeum Karkonoskiego. - "Piękny i jego bestia" odnosi się też do dwoistości, a nawet wieloistości natury ludzkiej, która może mieć piękne oblicze, ale też fatalne - dodała B. Danielska, która zapewnia, że każdy tę wystawę zinterpretuje po swojemu. - Jestem święcie przekonana, że każdy będzie miał zupełne inne tłumaczenie danego eksponatu - zapewnia przedstawicielka muzeum, która szczególną uwagę zwróciła na pracę Yoshiko Okady, gdzie suknia Ofelii (płatki, kwiatki) przemienia się w statki bojowe.
W planach Muzeum Karkonoskiego są kolejne wystawy. Wśród nich malarstwo Urszuli Broll, a od października m.in. Biennale Fotografii, czy szkło Heckerta ze zbiorów niemieckich i polskich. Do kiedy będzie można oglądać "Pięknego i jego bestię", jeszcze nie jest pewne, więc warto zobaczyć wystawę, która jest efektem VII edycji Europejskiego Festiwalu Szkła.
Wśród autorów VII edycji festiwalu znaleźli się wybitni artyści szkła:
Tamás Ábel – Węgry,
Simone Crestani – Włochy,
Merle Kannus – Estonia,
Alison Lowry – Irlandia,
Joanna Manousis – Wielka Brytania,
Alena Matĕjka – Czechy,
Richard Meitner – USA/Holandia,
Artis Nimanis – Łotwa,
Yoshiko Okada – Japonia/Francja,
Tanja Pak – Słowenia,
Nataliya Vladychko – Ukraina/Holandia,
Lars Widenfalk – Szwecja,
Iwona Demko, Dąbrówka Ida Huk, Antonina Joszczuk, Marzena Krzemińska-Baluch – Polska.
W ramach debiutu festiwalu zapraszamy także na wystawę „Bubbles”. Słowacka artystka – Kristína Ligačová jest studentką ostatniego roku studiów magisterskich w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Bratysławie, która w ramach programu Erasmus studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im E. Gepperta we Wrocławiu.