Rozwiązania zapisane w uchwałach antysmogowych mają poprawić jakość dolnośląskiego powietrza, zwłaszcza w uzdrowiskach i większych miastach. Nad zapisami pracował sztab ekspertów powołany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz mieszkańcy, którzy mogli wnosić swoje uwagi podczas konsultacji społecznych. W końcu po wielu miesiącach, 30 listopada udało się przyjąć zmiany dla Dolnego Śląska w trakcie Sesji Sejmiku. Za ich przyjęciem było 30 radnych, trzech wstrzymało się od głosu.
Uchwały wejdą w życie od lipca 2018 roku, wówczas będzie obowiązywał zakaz montowania starych węglowych pieców, nie będzie można używać paliw słabej jakości, likwidowane będą paleniska powodujące wysoką emisję trujących gazów, a także w życie wejdzie zakaz palenia paliwami stałymi na terenie Wrocławia i uzdrowisk. Wszystko to ma się przyczynić poprawie jakości powietrza na naszym terenie.
Wojewódzcy politycy nie ukrywają, że aby uchwały spełniały swoją rolę potrzebne będzie wsparcie Państwa. - Przyjęte przez Sejmik uchwały antysmogowe to pierwszy realny krok w walce o to, żebyśmy wszyscy mogli oddychać czystym powietrzem. W skutecznym działaniu niezbędne będzie wsparcie rządowe i samorządowe. Przed nami ważny czas, aby wspólnie walczyć o lepszą jakość życia – mówi Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa.
- Przyjęte uchwały to zbiór optymalnych rozwiązań. To szeroki kompromis. Palenie paliwami stałymi dopuszczone będzie do połowy 2018 roku. Zabiegały o to lokalne samorządy. Drugim ciężkim do wypracowania zapisem był ten dotyczący korzystania z kominków. Uznaliśmy, że jeżeli tego typu palenisko nie jest podstawowym źródłem ciepła to przy odpowiednio wysuszonym drewnie, o wilgotności poniżej 20 %, będzie można używać go do dogrzewania – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Gdy nowe przepisy zaczną obowiązywać, nie będzie można stosować złej jakości paliw: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.