Wtorek, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 5387
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Dolny Śląsk z uchwałami antysmogowymi

Wtorek, 12 grudnia 2017, 7:53
Aktualizacja: Środa, 13 grudnia 2017, 6:00
Autor: Paweł Guszała
Region: Dolny Śląsk z uchwałami antysmogowymi
Fot. Paweł Guszała, UMWD
Pod koniec ubiegłego miesiąca wojewódzcy radni przyjęli tzw. uchwały antysmogowe, czyli zbiór regulacji prawnych wprowadzających ograniczenia na rzecz czystszego powietrza. Prace nad nimi trwały ponad rok. Co się zmieni?

Rozwiązania zapisane w uchwałach antysmogowych mają poprawić jakość dolnośląskiego powietrza, zwłaszcza w uzdrowiskach i większych miastach. Nad zapisami pracował sztab ekspertów powołany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz mieszkańcy, którzy mogli wnosić swoje uwagi podczas konsultacji społecznych. W końcu po wielu miesiącach, 30 listopada udało się przyjąć zmiany dla Dolnego Śląska w trakcie Sesji Sejmiku. Za ich przyjęciem było 30 radnych, trzech wstrzymało się od głosu.

Uchwały wejdą w życie od lipca 2018 roku, wówczas będzie obowiązywał zakaz montowania starych węglowych pieców, nie będzie można używać paliw słabej jakości, likwidowane będą paleniska powodujące wysoką emisję trujących gazów, a także w życie wejdzie zakaz palenia paliwami stałymi na terenie Wrocławia i uzdrowisk. Wszystko to ma się przyczynić poprawie jakości powietrza na naszym terenie.

Wojewódzcy politycy nie ukrywają, że aby uchwały spełniały swoją rolę potrzebne będzie wsparcie Państwa. - Przyjęte przez Sejmik uchwały antysmogowe to pierwszy realny krok w walce o to, żebyśmy wszyscy mogli oddychać czystym powietrzem. W skutecznym działaniu niezbędne będzie wsparcie rządowe i samorządowe. Przed nami ważny czas, aby wspólnie walczyć o lepszą jakość życia – mówi Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa.

- Przyjęte uchwały to zbiór optymalnych rozwiązań. To szeroki kompromis. Palenie paliwami stałymi dopuszczone będzie do połowy 2018 roku. Zabiegały o to lokalne samorządy. Drugim ciężkim do wypracowania zapisem był ten dotyczący korzystania z kominków. Uznaliśmy, że jeżeli tego typu palenisko nie jest podstawowym źródłem ciepła to przy odpowiednio wysuszonym drewnie, o wilgotności poniżej 20 %, będzie można używać go do dogrzewania – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Gdy nowe przepisy zaczną obowiązywać, nie będzie można stosować złej jakości paliw: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wrzucileś/aś coś do puszki WOŚP?

Oddanych
głosów
1267
Tak
56%
Nie
34%
Pomagam potrzebującym w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
Ciekawe miejsca
Ludzi zabijali w parku na Wzgórzu Kościuszki
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group