Celem pracowników tej instytucji jest upamiętnienie słynnych profesji mieszkańców, jakimi były górnictwo i kowalstwo oraz przedstawienie dawnego wizerunku Kowar. Służą temu wystawy dzieł miejscowych artystów. Obecnie można oglądać fotografie Jana Nowaka i ukazane na nich nietypowe zjawiska przyrodnicze w Karkonoszach, wśród których przeważają zdjęcia zaskakujących pni drzew, wyglądających jak baśniowe. Są one niesamowitym dziełem sztuki wykonanym przez naturę.
Oprócz czasowych wernisaży, typowych strojów i sprzętów, którymi posługiwali się w pracy kowale i górnicy, budynek jest wypełniony historycznymi przedmiotami użytku codziennego. W ten sposób odwiedzający turyści czy dawni kowarzanie mogą się cofnąć w czasie i poczuć jak za dawnych lat. Bardzo ciekawym elementem zdobiącym wnętrze budynku jest również niezliczona liczba zdjęć, przedstawiających miasto w przeszłości. Okazuje się, że nie tak łatwo jest rozpoznać uwiecznioną lokalizację nawet jeśli mieszka się w Kowarach prawie 20 lat.
Dom Tradycji Miasta to nie tylko muzeum, lecz także instytucja. Współpracuje zarówno z Urzędem Miasta, jak i Miejskim Ośrodkiem Kultury. Jako siedziba Stowarzyszenia Miłośników Kowar jest jednym z głównych organizatorów odbywających się tutaj festynów, jak np. Majówka Artystyczna czy Dni Kowar, a także jest jedną z placówek biorących udział w Nocy Muzeów.
Najbliższym wydarzeniem, które będzie miało miejsce w kamienicy przy ulicy Górniczej 1, będą odbywające się w dniach 9-10 i 16-17 września Europejskie Dni Dziedzictwa.