Niedziela, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 8876
Zalogowanych: 60
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Dostępność plus – szansa, jakiej nigdy nie było

Wtorek, 14 grudnia 2021, 11:00
Autor: TS/KSON
Jelenia Góra: Dostępność plus – szansa, jakiej nigdy nie było
Fot. Archiwum
Od początku br. KSON w partnerstwie z NSZZ Solidarność regionu jeleniogórskiego oraz z Fundacją Instytut Rewalidacji realizuje projekt dotyczący prowadzenia rządowego programu Dostępność plus w życie a w pierwszym rzędzie w jednostkach użyteczności publicznej.

Obowiązek wprowadzenia dostępności i debarieryzacji obiektów wynika z zasad opublikowanych 31.03 br w oparciu o ustawę o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W każdym z takich obiektów musi być powołany koordynator do spraw dostępności, a od 6.09 br wprowadzono instytucję skargi obywatelskiej na niedostępność, składaną do PFRON jako do operatora funduszu. Skarga może powodować również dotkliwe kary finansowe! To właściwie jedyne takie rozwiązanie w Europie - mówi Stanisław Marek z Fundacji Instytut Rewalidacji - które tak kompleksowo podchodzi do sprawy dostosowania obiektów do potrzeb niepełnosprawnych obywateli, w tym oczywiście seniorów, których wg szacunku w Europie jest 80 mln, w Polsce ok 5 mln, na Dolnym Śląsku ok 400 tys. a w Jeleniej Górze 14-18 tys. - biorąc oczywiście pod uwagę, że wielu seniorów posiada niepełnosprawność biologiczną nigdy nie orzeczoną. Zespół audytorów i ekspertów NSZZ Solidarność i KSON liczy 30 osób przygotowanych zawodowo i nadal kształcących się, które do dnia dzisiejszego przeprowadziły na terenie województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego ponad 70 wizytacji zakończonych audytami, z których wynika obecny stan przeglądanych budynku a także zalecenia, jakie zarządca powinien zrealizować, chcąc dostosować “swój obiekt” do wymogów ustawy.

Temu służy - mówi koordynator projektu Przemysław Gudaniec - 95 punktowa “matryca” będąca zestawieniem poszczególnych funkcji budynków ze stanem rzeczywistym w odniesieniu do występujących barier architektonicznych, informacyjno-komunikacyjnych i cyfrowych. Oczywiście najbardziej dotkliwe są bariery architektoniczne i dotyczą one ok 80 proc monitorowanych obiektów, w tym obiektów zabytkowych będących pod opieką konserwatorską. Coraz częściej co trzeba podkreślić - mówi koordynator - zauważamy dużą elastyczność w podejściu do debarieryzacji służb konserwatorskich, co owocuje coraz większą ilością wind także w zabytkowych budynkach urzędów miast, gmin i powiatów. Ważnym elementem rządowego projektu Dostępność plus jest nie tylko konieczność zidentyfikowania barier, ale również przeznaczenie na ich usuwanie środków finansowych, w wysokości ponad 20 mld zł do końca 2027 roku. Między innymi mogą z nich korzystać jednostki samorządu terytorialnego a w roku br przeznaczono te środki również na “mieszkaniówkę”, wydając na ten cel kilka mld zł w skali kraju. Ze środków tych są finansowane m.in przebudowy szybów wind osobowych w wieżowcach do poziomu przyziemia, oraz dobudowywanie wind do niektórych starych obiektów mieszkaniowych. Stan dostępności obiektów w kotlinie jeleniogórskiej nie odbiega od powyższych ustaleń, ale coraz częściej w urzędach miejskich i gminnych dostrzega się potrzebę możliwości wykorzystania środków finansowych z funduszu dostępności dla poprawy funkcjonalności obiektów użyteczności publicznej.

W KSON i NSZZ Solidarność można dowiedzieć się szczegółów dotyczących programu Dostępność Plus i skarg na brak dostępności. Pierwsze interwencje mieszkańców już wpływają i na szczęście nie dotyczą one np braku ruchomego chodnika na Chojnik, ale rzeczywiście realnych utrudnień, szczególnie w gminach.

Również Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego jest operatorem bardzo atrakcyjnych, częściowo umarzanych pożyczek na usuwanie barier.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
683
Co parę dni po parę litrów
10%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
10%
Raz w miesiącu do pełna
42%
Różnie, to zależy
37%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Stłuczka miedzy Sobieszowem a Pakoszowem
 
Piłka nożna
Porażka biało–niebieskich na inaugurację przygotowań
 
112
Płonie altana Tito Pizza w Sobieszowie
 
112
Kolizja w drodze po bułki
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group