Tegoroczna pula środków na ratowanie dolnośląskich zabytków jaką dysponował DWKZ wynosiła 2 miliony złotych. Śmiało można powiedzieć, że jest to kropla w morzu potrzeb gdyż z wnioskiem o wsparcie, na łączną kwotę ponad 30 milionów złotych, wystąpiło do niego aż 218 właścicieli obiektów zabytkowych.
W tej sytuacji na liście obiektów, które otrzymały dofinansowanie dominują budowle nieużytkowane, przejęte i zagospodarowywane na cele użytkowe oraz takie, które giną i podjęto inicjatywy ich ratowania, a dotacja DWKZ jest na razie jedynym wsparciem publicznym tych zamierzeń. Z powodu braku wystarczających środków w tym roku DWKZ nie mógł wesprzeć też działań planowanych w obiektach, na które dotacji udzieliło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przy ocenie wniosków brano głównie pod uwagę, czy stan zachowania zabytku wymaga podjęcia pilnych i złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych i czy zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną, naukową.
Spośród zadań remontowych realizowanych w zabytkach z dawnego województwa jeleniogórskiego na liście dotacji przyznanych z budżetu DWKZ znalazły się: wykonanie konstrukcji stropów pałacu w Giebułowie (na zdjęciu - kwota przyznanej dotacji 80 tys. zł), remont budynku administracji w zespole pałacowo – parkowym w Bukowcu (30 tys. zł), remont budynku przysłupowego w Bogatyni (90 tys. zł) oraz konserwacja polichromowanego stropu w kościele pomocniczym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynie (30 tys. zł).