Wtorek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 12927
Zalogowanych: 121
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Dramatycznie brakuje wody w kurorcie

Niedziela, 5 stycznia 2025, 20:07
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Dramatycznie brakuje wody w kurorcie
Władze Szklarskiej Poręby apelują do mieszkańców i turystów o ograniczenie zużycia wody do absolutnego minimum. W mieście pod Szrenicą ostatnio odnotowano krytyczny stan wody w ujęciu Leśny Domek, które zaopatruje domy i obiekty noclegowo - turystyczne na ponad 60 ulicach.

Jak informuje Urząd Miasta zużycie wody znacząco przewyższa ilość wody zasilającej system. Wody może zabraknąć w każdej chwili.

Jak zapewnia samorząd sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a odpowiednie służby podejmują działania w celu stabilizacji stanu wody w systemie.

Według nieoficjalnych informacji z KSWiK, dziś (5 stycznia) doszło do awarii sieci wodociągów w okolicach ul. 1-go Maja. Wyciek na poziomie 25 m³ na godzinę spowodował opróżnienie zbiornika w ujęciu SUW Leśny Domek, które awaryjnie jest zasilane ze Szrenickiego Potoku.

W związku z problemami z zaopatrzeniem w wodę w okresie świąteczno-noworocznym, objawiającymi się spadkiem ciśnienia burmistrz Paweł Popłoński wystąpił także z interwencją do Prezesa Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji. Jako potencjalne przyczyny problemu gmina wskazuje nadmierny pobór wody związany z liczbą wydanych przez KSWiK warunków technicznych przyłączenia do sieci dla dużych obiektów mieszkalno-noclegowych oraz możliwe zaniedbania w modernizacji starych odcinków sieci wodociągowej.

Sytuacja zwłaszcza podczas ferii i wakacji, gdy pod Szrenicę przyjeżdżają tysiące turystów staje się dramatyczna. Dlatego Szklarska Poręba oczekuje od KSWiK podjęcia efektywnych działań naprawczych, w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia i jakości dostarczanej wody dla mieszkańców i turystów.

Kwestie wymagające wyjaśnienia przez KSWiK to wydolność ujęcia wody Leśny Domek, niewykorzystany potencjał ujęcia wody na Białej Dolinie, realizacja planu modernizacji sieci wodociągowej oraz proces wydawania warunków technicznych przyłączenia do sieci.

Twoja reakcja na artykuł?

15
11%
Cieszy
66
47%
Hahaha
3
2%
Nudzi
2
1%
Smuci
12
9%
Złości
43
30%
Przeraża

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
661
Tak
73%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Drzewo spadło na szklarnię w Siedlęcinie
 
Ciekawe miejsca
Nowa wieża, stare widoki
 
Ciekawe miejsca
Dziki Wodospad w Karpaczu
 
Aktualności
Zamek, który zamkiem już nie jest. Ruiny w Starej Kamienicy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group