Oryginalna pasieka składała się z 20 uli przedstawiających 12 Apostołów, młodą parę, strażników i kobiety w strojach ludowych. Tak zwane ule figularne były bardzo popularne, pszczoły hodowano w figurach ludzi, zwierząt.
Pasieka w Dworku była uważana za najciekawszą w Europie i prawdopodobnie największą złożoną właśnie z figur. Najstarsze z uli pochodzą prawdopodobnie z początku XVII wieku. Była eksponowana w długiej, drewnianej wiacie, figury były wewnątrz wydrążone, a otwór zasłonięty był deską.
Przed wojną w takich ulach hodowano pszczoły. Po wojnie pasieka z Dworku uległa rozproszeniu i częściowemu zniszczeniu. Pojedyncze ule trafiły do polskich muzeów.
Ule z Dworku sukcesywnie pojawiają się w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Odtworzenie figur 12 Apostołów nie jest jednak zadaniem łatwym, niektóre z nich mają nawet ponad 2 metry wysokości i obwodu. Do tej pory wykonano dwa ule.
Jeden z nich przedstawia Symeona z Dzieciątkiem, drugi świętego Piotra. Można je podziwiać w muzealnej pasiece.
Na ten rok zaplanowano odtworzenie kolejnych dwóch uli. Jeśli wszystko będzie szło dobrze, za kilka lat powstanie cała figuralna pasieka.