Burza wokół opłaty za studia podyplomowe Mariusza Gierusa: „SGH-WUM EMBA w ochronie zdrowia", prowadzonych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wybuchła po kontroli, którą w jeleniogórskiej placówce służby zdrowia przeprowadził Urząd Marszałkowski.
Wieloobszarowa kontrola stwierdziła nieprawidłowości, m.in. w kwestii finansowania ze środków Pogotowia kształcenia podyplomowego jego dyrektora, bez uzyskania zgody organu nadzorującego – informuje rzecznik prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego Michał Nowakowski. - Wystąpienie pokontrolne Urzędu Marszałkowskiego wskazało, że środki finansowe pochodzące z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, za które opłacone zostały studia podyplomowe dyrektora PR mają zostać zwrócone do jednostki Pogotowia. Zgodnie z wynikami kontroli dyrektor zastosował się do zalecenia pokontrolnego w zakresie zwrotu środków i je realizuje.
Sprawą nieprawidłowości w opłacie za studia dyrektora Pogotowia Ratunkowego zainteresował się tez poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Jaros, który wystosował do Urzędu Marszałkowskiego pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.
Ta sprawa, jak wiele innych, w które zaangażowani są funkcjonariusze PiS wymaga dokładnego wyjaśnienia – informuje poseł Michał Jaros. - Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze to nie jest prywatny folwark tylko jednostka powołana do ratowania życia i zdrowia, a ktoś tu chyba o tym zapomniał. Podjąłem interwencję w tej sprawie. Od zawsze interesuję się sprawami mieszkanek i mieszkańców Polski i Dolnego Śląska, a ta sprawa bulwersuje od dłuższego czasu.
Mariusz Gierus wydał oświadczenie, w treści którego odniósł się do rozpowszechniających się bez jego udziału informacji, jakoby jego zdaniem bezpodstawnie podniósł swoje kwalifikacje zawodowe, będąc zatrudnionym w Pogotowiu Ratunkowym w Jeleniej Górze.
| Jestem absolwentem m.in. studiów podyplomowych „SGH-WUM EMBA w ochronie zdrowia", prowadzonych przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbywających się w okresie od 28 lutego 2020 roku do 24 września 2022 r. - informuje M. Gierus. - Jako etatowy pracownik Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, zatrudniony na stanowisku prawnika, a jednocześnie pełniący obowiązki dyrektora, miałem prawne podstawy do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych na danym stanowisku, z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu środków, transparentnie zaplanowanych i zarezerwowanych w budżecie szkoleniowym jednostki. W tym celu, pomiędzy Pogotowiem Ratunkowym w Jeleniej Górze oraz pracownikiem Mariuszem Gierusem zawarta została stosowna umowa szkoleniowa, która zgodnie z obowiązującymi przepisami nie wymagała dodatkowej zgody ze strony Urzędu Marszałkowskiego – tak jak nie wymaga jej podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez jakiegokolwiek innego pracownika samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, którym jest Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze. W tym miejscu chciałem podkreślić, że podczas podnoszenia przeze mnie kwalifikacji zawodowych, przeszedłem otwartą procedurę konkursową na dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, którą wygrałem obejmując stanowisko z dniem 21 lipca 2021 roku. Dzięki zdobytym kwalifikacjom, które w tym przypadku nie są prywatnym przedsięwzięciem, bowiem dotyczą bezpośrednio zarządzania w ochronie zdrowia, Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze pod moim kierownictwem znacząco poprawiło swoje wyniki finansowe, które jeszcze w 2020 roku osiągały wartości ujemne i wynosiły niemal -0,7 mln zł, podczas gdy już w 2021 roku przyniosły zysk w wysokości ponad 1,3 mln zł. Pomimo tego, zdecydowałem o dobrowolnym zwrocie środków, z których sfinansowane zostało ww. szkolenie z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia, w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych na zajmowanym stanowisku.