Tegoroczna edycja odbędzie się na przełomie września i października. W ramach programu przewidziane są:
21 września – odwiedziny w Karkonoskim Banku Genów KPN, gdzie uczestnicy warsztatów poznają „sekrety” porostów i ich wpływ na życie człowieka. Po zapoznaniu się ze światem mchów i porostów rozpocznie się gra terenowa – spacer po lesie z mapą w ręku.
28 września – KSON i KPN zaprasza do Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu. Zajęcia rozpocznie wędrówka „Doliną Wilczego Potoku”, następnie w Centrum Informacyjnym odbędzie się prezentacja multimedialna pt. „Laboranci w Karkonoszach”. W planie jest również obserwacja różnych gatunków roślin, skał, minerałów pod binokularem oraz zwiedzanie Domku Laboranta.
5 października – uczestnicy warsztatów odwiedzą Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie, gdzie spotkają się z historią, zmianami jakie zachodziły w krajobrazie Karkonoszy na przestrzeni 25 lat.
Trasy warsztatów zostały tak dobrane, aby były w pełni dostępne i bezpieczne dla osób z niepełnosprawnością i seniorów.
Dotychczasowa , 10-letnia współpraca niepełnosprawnych i seniorów z KPN opierała się głównie o aspekty poznawczo- rekreacyjne propagując i rozwijając aktywność turystyczną.
Według informacji KPN, w ciągu roku odwiedza Karkonosze około 30 tys. osób z różnymi dysfunkcjami co stanowi około 10 proc. wszystkich turystów. Niebagatelny wpływ miało na to otwarcie dla osób niepełnosprawnych trasy z Kopy do równi pod Śnieżką, która jest nadal jedynym tego typu szlakiem w Polsce. Obszar Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy to wyjątkowa atrakcja turystyczna, która odpowiednio zagospodarowana, przystosowana do odwiedzin osób z dysfunkcjami może stać się miejscem wypoczynku dla seniorów oraz ponad 5 mln osób niepełnosprawnych w Polsce i około 80 mln niepełnosprawnych Europejczyków.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest autorem konkursu „Program Edukacji Ekologicznej dla Dolnego Śląska” i współfinansuje zadanie pn. „Edukacja ekologiczna seniorów i osób z niepełnosprawnościami”, dając możliwość nie tylko poznania od strony turystycznej regionu ale przede wszystkim rozwijania świadomości potrzeby ochrony środowiska przez człowieka oraz życia zgodnie z zasadami ekologii.
Zapisy w biurze KSON ul. Osiedle Robotnicze 47a, lub telefonicznie: 75 75 242 54.